لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۸:۴۹

ایالات متحده آمریکا نیروهای دفاعی خود را در خلیج فارس تقویت میکند


به گزارش رسانه های خبری آمریکا در حالیکه ایالات متحده به مقابله خود با ایران بر سر برنامه های هسته ای آن کشور ادامه میدهد، استقرار سیستم دفاع ضد موشکی خود را در چهار کشور حوزه خلیج فارس نیز تسریع می کند.

در گزارشها همچنین گفته شده است که آمریکا حضور نیروی دریایی خود را در منطقه با کشتیهایی که توانایی سرنگون ساختن موشکها را دارند نیز تقویت میکند.

به گفته مقامهای ارتش آمریکا چهار کشوری که با استقرار سیستم ضد موشکی موافقت کرده اند عبارتند از قطر، کویت، امارات متحده عربی و بحرین.

گفته میشود این عملیات بخشی از مبارزات گسترده تر دولت اوباما برای افزایش فشار بر ایران است که اتهامات تولید مخفیانه سلاحهای هسته ای را تکذیب میکند.

روز جمعه هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا از چین خواست که از تحریمهای شدید و تازه ای علیه دولت تهران و سپاه پاسداران حمایت کند. وی گفت اگر چین نخواهد اثرات بی ثبات کننده ایران مجهز به سلاحهای اتمی را بپذیرد با انزوای سیاسی روبرو خواهد شد.

ژنرال دیوید پترائوس ریاست فرماندهی مرکزی آمریکا، ایران را خطری بسیار جدی خوانده است. وی در اوائل ماه ژانویه گفته بود همکاریهای تسریع شده دفاعی شامل اسقرار هشت یگان موشکهای پاتریوت که در چهار کشور حوزه خلیج فارس قرار دارند خواهد بود. وی در آن زمان نام آن کشورها را اعلام نکرد.

استقرار موشکها بخشی از برنامه ای است که در زمان زمامداری جورج دبلیو بوش آغاز شده بود و به موجب آن قرار است سیستم دفاع ضد موشکی در کشورهای عرب دوست آمریکا که نگران خطر و تهدید ایران هستند، نصب شود.

XS
SM
MD
LG