لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۵

دیدگاه| رزمایش دریایی ایران تهدیدی برای تنگه استراتژیک هرمز است


نمونه ای از قایق های تندروی ایران در خلیج فارس
نمونه ای از قایق های تندروی ایران در خلیج فارس

گزارشی از ست فرنتزمن در روزنامه جروسلم پست

با افزایش تنش ایران با آمریکا و کشورهای خلیج فارس، سپاه پاسداران در مجاورت تنگه هرمز یک رزمایش دریایی انجام می دهد. تنش ها با هشدار اسرائیل نسبت به هر گونه تلاش ایران برای مسدود کردن تنگه باب المندب در جنوب دریای سرخ شدت گرفته است. شورشیان حوثی مورد حمایت ایران اخیرا به نفتکش های عربستان سعودی در آب های استراتژیک موشک شلیک کردند.

ایران با لفاظی های جنگ طلبانه تهدید کرده است که جریان انتقال نفت از تنگه های هرمز و باب المندب را مختل خواهد کرد. تنگه هرمز محل عبور ۳۰ درصد از نفت حمل شده توسط نفتکش ها در جهان است و در باریک ترین نقطه ۳۳ کیلومتر عرض دارد. بنا بر گزارش ها ایران با یورش انبوه قایق های تندرو قصد ایجاد مزاحمت برای نفتکش ها را دارد؛ تاکتیکی که به دفعات در سال های اخیر به کار گرفته است. قایق های تندروی سپاه پاسداران در گذشته مزاحم ناوگان دریایی آمریکا و دیگر شناورها شده است. در ماه مارس، کشتی های بریتانیایی و آمریکایی برای پرهیز از برخورد با دو قایق تندروی سپاه که به ۵۰۰ متری آن ها رسیده بود، مجبور به تغییر مسیر حرکت خود شدند. ایران در سال ۲۰۱۶ دو قایق ملوانی کوچک آمریکا را توقیف و در سال ۲۰۱۷ ناوی های بریتانیایی را بازداشت کرده بود.

نیروهای آمریکایی آماده اند برای مقابله با تهدید ناشی از قایق های تندرو ایران از موشک و لیزر استفاده کنند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG