لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۵

گزارش بلومبرگ؛ چرا آمریکا دنبال روی کار آوردن شاهزاده رضا پهلوی نیست؛ او دنبال دموکراسی سکولار است


شاهزاده رضا پهلوی گفته است اگر من ولیعهد کشور بودم، حتی یک درصد از تجربه و دانشی که زندگی در یک جامعه آزاد و دموکراتیک به من داده است را نداشتم
شاهزاده رضا پهلوی گفته است اگر من ولیعهد کشور بودم، حتی یک درصد از تجربه و دانشی که زندگی در یک جامعه آزاد و دموکراتیک به من داده است را نداشتم

مقاله ای از ایلای لیک در بلومبرگ

رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران، در دوره ای دیگر، بهترین کاندیدا برای رهبری یک دولت در تبعید ایران بود. فراموش نکنیم که «سی آی ای» در کودتایی در سال ۱۳۳۲ علیه محمد مصدق، نخست وزیر منتخب، به پدر او کمک کرد تا قدرت را دوباره در دست بگیرد. حال که ایران در تلاطم است چرا آمریکا آن کار را تکرار نمی کند؟

دو دلیل وجود دارد. پرزیدنت ترامپ گفته است هدفش نه تغییر رژیم بلکه تغییر رفتار ایران است. دلیل مهم تر این که پهلوی خودش تمایلی به رهبری ندارد.

رضا پهلوی در مصاحبه ای می گوید: «پدر من شاه بود و من ولیعهد بودم. من همیشه به هم میهنان ام گفته ام: شکل حکومت مهم نیست محتوای آن اهمیت دارد. من معتقدم ایران باید یک دموکراسی پارلمانی سکولار باشد. شکل نهایی حکومت باید به دست مردم تعیین شود.»

گزارش های باب وودوارد، خبرنگار واشنگتن پست، از دهه هشتاد از ارتباط پهلوی جوان با سی آی ای حکایت دارد. اما حتی آن زمان هم دولت رونالد ریگان قصد تغییر رژیم جدید در ایران را نداشت و در پی مذاکره با آن بود. همان طور که رسوایی «ایران کنترا» نشان می دهد، مشاوران ریگان برای آزادی گروگان ها در لبنان به ملاها سلاح های اسرائیلی می فروختند.

رضا پهلوی طی بیش از ۲۰ سال گذشته مرتب گفته است که در پی تاج و تخت نیست. او از هیچ دولت خارجی پول نمی گیرد. او امروز خود را فردی می بیند که می تواند توجه جهان آزاد را به مبارزه سرزمین مادری اش برای آزادی جلب کند: «من در پی کسب مقام نیستم. هیچ جاه طلبی شخصی غیر از کمک به رهایی مردم ایران از ملاها ندارم. اگر آن ها از من بخواهند به کاری مشغول شوم، شاید. اما این بر عهده من نیست.»

رضا پهلوی حدود ۴۰ سال گذشته را در آمریکا زندگی کرده است. او سال ۱۹۷۸ در ۱۷ سالگی برای آموزش خلبانی به ایالات متحده آمد.

رضا پهلوی می گوید: «من همیشه به نیمه پر لیوان نگاه می کنم. اگر من ولیعهد کشور بودم، حتی یک درصد از تجربه و دانشی که زندگی در یک جامعه آزاد و دموکراتیک به من داده است را نداشتم.» او می گوید تجربه زندگی در آمریکا بهترین هدیه ای است که می تواند به ایرانیان در سازماندهی برای گذار از استبداد بدهد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG