لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۵

دیدگاه| مشاور پیشین ترامپ: رئیس جمهوری از ایرانیان مخالف رژیم حمایت کند


گروهی از معترضان به جمهوری اسلامی ایران در سوئد
گروهی از معترضان به جمهوری اسلامی ایران در سوئد

یک کارشناس مسائل تروریسم خاورمیانه و از مشاوران پیشین پرزیدنت ترامپ می گوید رئیس جمهوری آمریکا از مبارزه ایرانیان با آنچه رژیم بیرحم و سرکوبگر و افراط گرای حاکم بر کشور خواند، پشتیبانی کند.

ولید فارِس کارشناس مسائل تروریسم خاورمیانه و از مشاوران پیشین پرزیدنت ترامپ در گفتگو با شبکه تلویزیونی فاکس گفت: اکنون که پرزیدنت ترامپ از تایید پایبندی ایران به برجام خودداری کرده و از کنگره خواسته است درباره بازگرداندن تحریمهای هسته ای به ایران تصمیم بگیرد، با یک تصمیم حساس دیگر در باره آینده سیاست آمریکا در قبال ایران رو به روست.

ولید فارِس آمریکایی لبنانی تبار، استاد دانشگاه دفاع ملی در واشینگتن است. در مارس ۲۰۱۶، دونالد ترامپ نامزد وقت ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه، آقای فارِس را به عنوان یکی از مشاورین خود در سیاست خارجی معرفی کرد.

در ادامه گزارش فاکس نیوز آمده، پرزیدنت ترامپ صریحا گفته است رژیم ایران در مقابل آرمانهای مردم این کشور ایستاده است. این سخنان رئیس جمهوری آمریکا دقیقا نقطه مقابل رفتار پرزیدنت اوباماست که در اوج مبارزه سال ۱۳۸۸ ایرانیان با رژیم، مردم آن کشور را به حال خود رها کرد. علاوه بر این، پرزیدنت ترامپ سپاه پاسداران را مورد حمله شدید قرار داده و اشاراتی دارد دایر بر بالقوه تروریست اعلام کردن این شبکه قدرت رژِیم.

گزارش ادامه می دهد که شاید بزرگ ترین ضعف سیاست خارجی چند دهه ای آمریکا در قبال ایران این بوده که مردم ایران را به فراموشی سپرده است. پرزیدنت ترامپ با تاکید بر مردم ایران اعلام کرد «روزی فرا خواهد رسید که مردم ایران در مقابل گزینه ای قرار می گیرند: آیا همچنان در مسیر فقر، خونریزی و ترور پیش می روند یا با بازگشت به غرور ملی شان که کانون مدنیت، فرهنگ و ثروت بوده بار دیگر دوران رونق ، خوشبختی و رفاه را تجربه خواهند کرد؟»

گزارش با اشاره به سخنان پیشین آقای ترامپ دایر بر تغییر رژیم ایران می گوید، رکس تیلرسون وزیر خارجه نیز در ماه ژوئن به کمیته کنگره گفت سیاست واشنگتن باید حمایت از آن عناصر در داخل ایران باشد که خواستار گذار مسالمت آمیز از حکومت کنونی اند.

در پایان گزارش آمده است دلایلی برای خوش بینی در باره قصد دولت ترامپ وجود دارد، اما تا زمانی که این سیاست در ارتباط با ایران با شفافیت بیان نشود نگرانی شهروندان ایران به قوت خود باقی ست و باید با اعمال فشار بر دولت آمریکا و متحدانش تغییرات گسترده و نمایانی در ساختار حکومت ایران ایجاد کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG