لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۸

تجدید درخواست آزادی رهبران اپوزیسیون در ایران


از زمانی که مقامات امنیتی ایران سه چهره برجسته اپوزیسیون – مهدی کروبی، میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد، فعال حقوق زنان، را در بازداشت خانگی قرار دادند می گذرد.

آنها که حامیان اصلی تظاهرات طرفداران دمکراسی پس از انتخابات موسوم به جنبش سبز بودند، در ۱۴ فوریه ۲۰۱۱، پس از آن که مردم ایران را به نشان دادن همبستگی با اعتراضات بهار عربی در مصر و تونس فراخواندند، دستگیر شدند.


این سه نفر به هیچ جرمی متهم و محاکمه نشده اند. بسیاری از دولت ها، ناظران حقوق بشر و نهادهای سازمان ملل متحد، از جمله گروهی که به بازداشت های خود سرانه می پردازد، و گزارشگران ویژه حقوق بشر سازمان ملل در باره ایران، نبود احترام به حقوق انسانی اساسی رهبران بازداشت شده را یاد آور شده اند و خواسته اند آنها از حصر خانگی آزاد شوند.

ماری هارف، قائم مقام سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در بیانیه ای در سومین سالگرد بازگشت کروبی، موسوی و زهرا رهنورد گفت ایالات متحده «همصدا با جامعه بین المللی ادامه بازداشت و آزار اعضای خانواده های آنها را محکوم می کند و می خواهد بی درنگ آزاد شوند.»

خانم هارف گفت: «قانون اساسی ایران، قوانین و تعهدات بین المللی آن حداقل ضمانت های محاکمه عادلانه را برای شهروندانش تضمین می کنند و صراحت دارند که هیچکس نباید هدف دستگیری یا بازداشت خود سرانه قرار گیرد.»
او گفت « ایالات متحده به ترغیب دولت ایران به احترام به تعهداتش ادامه خواهد داد، و ما درخواست خود را برای آزادی فوری تمام کسانی که بدلیل باورهایشان زندانی شده اند تجدید می کنیم.»
XS
SM
MD
LG