لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۵

اوپک درباره سقف تولید نفت به توافق رسید؛ حرف چه کسی به کرسی نشست


گزارشی در وال استریت جورنال از کریستوفر آلسی، بنو فوکون و سامر سید

وزیران «سازمان کشورهای صادر کننده نفت»، «اوپک»، روز جمعه با افزایش ۶۰۰ هزار بشکه ای تولید روزانه نفت موافقت کردند. این افزایش کمتر از انتظار بسیاری از تولیدکنندگان برای کاستن از قیمت بالای نفت بود.

وزیران نفت اوپک با این هدف اسمی وارد نشست جمعه بعدازظهر در اتریش شدند که تولید نفت کشورهای عضو را یک میلیون بشکه در روز افزایش بدهند.

اعضای اوپک و متحدان غیر عضو تحت رهبری روسیه با این افزایش اسمی موافقت کردند.

هر کشوری به لحاظ نظری از این یک میلیون بشکه افزایش تولید سهمی خواهد داشت، اما بعضی کشورها نمی توانند در حال حاضر تولیدشان را افزایش بدهند. این امر باعث می شود که از یک میلیون بشکه افزایش روزانه چیزی حدود ۶۰۰ هزار بشکه نفت به بازار برسد.

روسیه خواهان افزایشی یک و نیم میلیون بشکه ای بود. ششصد هزار بشکه نفت جدید در بازار حدود نیم درصد تقاضای جهانی است و انتظار دلالان نفت را تامین نمی کند.

نفت خام برنت در بازار لندن با حدود ۳ درصد افزایش حدود ۷۵ دلار و ۱۷ سنت در هر بشکه در بازار لندن معامله شد.

اعضای اوپک و متحدان غیر عضو در سال ۲۰۱۶ موافقت کرده بودند، ۲ درصد تولید جهانی را کاهش بدهند تا قیمت نفت افزایش پیدا کند.

ایران ضمن تهدید هر گونه توافقی در اوپک، عربستان سعودی را متهم کرده است که خواست آمریکا را دنبال می کند و افزایش تولید اوپک باعث می شود دیگر اعضا سهم ایران در بازار را به خود اختصاص بدهند.

همزمان با رشد اقتصاد جهانی، کاهش جدی تولید نفت ونزوئلا و تهدید تحریم های جدید آمریکا علیه ایران باعث افزایش تقاضای نفت در بازار جهانی شده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG