لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۷

دو عضو کنگره آمریکا برای برخورد با فساد مقام‌های جمهوری اسلامی یک طرح پیشنهاد دادند


جاش گاتهایمر (راست) و دیوید کاستاف
جاش گاتهایمر (راست) و دیوید کاستاف

دو تن از اعضای مجلس نمایندگان ایالات متحده پیش‌نویس طرحی با نام «توقف الیگارش‌ها و نهادهای فاسد ایران» را تهیه کرده‌اند.

الیگارشی، یا گروهه‌سالاری، اصطلاحی سیاسی به معنای حاکمیت گروهی محدود، فاسد، و غیرپاسخگو بر توده مردم است که ثروت‌اندوزی از طریق غارت اموال همگانی را سرلوحه کارشان قرار داده‌اند.

دیوید کاستاف، نماینده جمهوریخواه از ایالت تنسی، و جاش گاتهایمر، نماینده دموکرات از ایالت نیوجرسی، پیش‌نویس این طرح را با نام «توقف الیگارش‌ها و نهادهای فاسد ایران» تهیه کرده‌اند.

اگر این پیشنویس به قانون تبدیل شود، وزارت خزانه‌داری آمریکا موظف می‌شود تا در رایزنی با وزارت امور خارجه و رئیس اطلاعات ملی ایالات متحده، به شناسایی و تهیه فهرستی از الیگارش‌ها، مقام‌های ارشد، و نهادهای ایران بپردازد؛ همان‌ها که به قیمت افزودن بر بار رنج و درد مردم ایران، مشغول ثروت‌اندوزی و به یغما بردن دارایی‌های این کشور هستند.

پیش نویس این طرح بعد از بررسی در کمیته مجلس نمایندگان، باید در مجلس و سنا تصویب شود و سپس به امضای رئیس جمهوری برسد تا به قانون تبدیل شود.

این دو عضو کنگره، از اعضای کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان هستند و با همکاری هم این پیش‌نویس را آماده کرده‌اند. آقای کاستاف شامگاه دوشنبه ۲۰ اسفند در وبسایت خود این پیش‌نویس را معرفی کرده است.

دیوید کاستاف گفته است: «در چهل سال گذشته و از زمان انقلاب اسلامی در ایران، ما شاهد تبدیل شدن ایران به بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان، افزایش توانایی [ایران برای دستیابی به] جنگ‌افزار هسته‌ای، و به خطر انداختن کشورهای خاورمیانه، از جمله اسرائیل، با اقدامات تروریستی، بوده‌ایم.»‌

آقای کاستاف افزود: «در پی سال‌ها سوءمدیریت دولت، ایران به لحاظ اقتصادی در حال فروپاشی است. در حالی که رژیم حاضر نیست به فساد موجود در لایه‌های درونی خود رسیدگی کند، مردم طبقه متوسط جامعه ایران هر روز برای پرداخت مخارج و حتی سیر کردن شکم خانواده‌هایشان، با مشکل روبرو هستند. این غیرقابل قبول است که همزمان با زجر مردم ایران، رهبران آن کشور با استفاده از مقام و منصب‌شان صدها میلیون دلار ثروت اندوخته‌اند.‌»

او گفته است: «ضروری است که ما در برابر [رژیم ایران] و رهبران آن بایستیم و حداکثر فشار را بر آنها وارد کنیم تا به این ترتیب، به آشکار شدن ذات فاسد این رژیم خطرناک کمک شود.»

جاش گاتهایمر هم در معرفی این پیش‌نویس گفته است:‌ «[رژیم] ایران در سال‌های اخیر با بهره‌برداری از [فرصت] رهایی از تحریم‌ها، به پشتیبانی مالی از سازمان‌های تروریستی چون حزب‌الله و حماس، و ماجراجویی نظامی در سراسر منطقه پرداخت، و در همان حال دارایی مقامات رسمی فاسد مرتبط با رژیم در داخل کشور را افزایش داد.»‌

آقای گاتهایمر گفته است:‌ «من با خرسندی به همکارم دیوید کاستاف در کمیته خدمات مالی مجلس نمایندگان محلق می‌شوم تا [پیش‌نویس] این قانون، که از حمایت هر دو حزب برخوردار است، را معرفی کنیم؛ [قانونی] که به یک گزارش عمومی تبدیل خواهد شد و فساد، تحریف، و سوءمدیریت اقتصاد ایران توسط رژیم خامنه‌ای را آشکار خواهد کرد.»‌

در پیش‌نویس این قانون، الیگارش‌های ایران و مقامات سیاسی خارجی با توجه به نزدیکی‌شان به رژیم ایران و ارزش‌ دارایی‌هایشان، مشخص می‌شوند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG