لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۹

تولید نفت در ایالات متحده امکان اعمال فشار شدید بر ایران را می دهد


یادداشتی در نشریه «نشنال ریویو» از فرد زیدمن، یکی از روسای «شورای آمریکای امن» و رئیس «موزه یادبود هولوکاست در ایالات متحده»

آمریکا نباید از منظر داخلی یا بین المللی اجازه دهد یهودی ستیزی غالب شود. ایران با ترویج شعارهای تند و یاغی گری هایش در افزایش یهودی ستیزی در جهان نقش داشته است.

یهودی ستیزی یک مساله صرفا یهودی یا اسرائیلی نیست. این معضل همچنین مساله ای آمریکایی است. آمریکا باید ایران را برای رفتار بدش پاسخگو کند. ایران باید بهای تلاش های دائم اش برای بر هم زدن ثبات در خاور میانه را بپردازد. جاه طلبی های هسته ای ایران، جنگ های نیابتی اش در سوریه، لبنان و یمن و تامین مالی تروریسم از طریق گروه هایی مانند حزب الله و حماس، تهدیدی برای تمام منطقه است.

پیش از رنسانس انرژی در آمریکا، هر گونه صحبت از دگرگونی در خاور میانه موجب افرایش سرسام آور قیمت نفت می شد. وضع تحریم علیه یک تولیدکننده عمده نفت مانند ایران، تضمینی بر افزایش چند دلاری قیمت نفت در بازار جهانی بود.

زمان تغییر کرده است. تحریم های نفتی دولت ترامپ بر ایران کمترین پیامد مالی را در بازار نفت داشته است. آمریکا با این تحریم ها توان ایران در تامین مالی اهداف سلطه طلبانه و تحمیل ایدئولوژی افراطی اش را تقلیل می دهد. ایران در حالی که به خشونت علیه ایالات متحده، اسرائیل و دیگر کشورها دامن می زند، شهروندان خودش را سرکوب می کند.

آمریکا دیگر گروگان دولت های یاغی نخواهد بود. افزایش ظرفیت تولید نفت در آمریکا باعث شده، تصمیم به اجرا و افزایش تحریم ها برخلاف گذشته در بازار نفت اختلالی ایجاد نکند. جایگاه آمریکا به عنوان یک قدرت ژئوپولیتیک با افزایش نقش اش به عنوان یک صادرکننده انرژی بهبود یافته است.

ایالات متحده می تواند فارغ از آنچه در کشورهایی مانند ایران رخ می دهد، نفت کافی برای کمک به ایجاد ثبات در بازار عرضه کند.

ژئوپولیتیک خاور میانه در حال تغییر است. اتحادهای تاریخی، در حالی که کشورها می کوشند از خود در برابر تهدیدهای فزاینده ایران حفاظت کنند، دستخوش تغییر می شود. اسرائیل همچنان نزدیک ترین متحد آمریکا در منطقه می ماند. ارتباط اسرائیل و آمریکا ناشی از ارزش های دموکراتیک و منافع مشترک است.

انقلاب انرژی در آمریکا نه تنها برای آمریکا مفید است، بلکه برای اقتصاد جهانی ثبات به همراه می آورد. لازم است آمریکا اطمینان حاصل کند که یهودی ستیزی و ترور از صحنه روزگار محو شوند.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG