لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۰

ایالات متحده سختگیری بیشتری برای صادرات آینده نفت ایران خواهد کرد


وزیر خزانه داری آمریکا تا کنون چند دور تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است.
وزیر خزانه داری آمریکا تا کنون چند دور تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است.

روزنامه وال استریت جورنال در گزارشی نوشت: ایالات متحده آمریکا تهدید کرده است کشورهایی که واردات نفت از ایران را تا ۴ نوامبر به صفر نرسانند تحت تحریم قرار خواهند گرفت. یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا می گوید این بخشی از تلاش دولت ترامپ برای انزوای سیاسی و اقتصادی تهران است.

خریداران نفت خام از ایران تصور می کردند آمریکا با صدور معافیت هایی مقطعی به آن ها برای کاستن از واردات نفت از ایران فرصت بیشتری خواهد داد. این پیش فرض برآمده از گفته های مقامات ارشد دولت ترامپ و عملکرد دولت اوباما در گذشته است. در آن دوره برای کشورهایی که در مسیر کاستن از واردات نفت ایران گام برداشتند ملاحظاتی در نظر گرفته می شد.

اما مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا می گوید دولت پرزیدنت ترامپ قصد صدور هیچ معافیتی ندارد و در عوض طی چند روز آینده از دیگر صادرکنندگان نفت در خاورمیانه خواهد خواست نسبت به ادامه جریان نفت طی چند سال آینده اطمینان حاصل کنند.

این تاکتیک به تنش ژئوپولتیک میان آمریکا و دیگر کشورهای متحدش دامن خواهد زد.

بهای نفت در واکنش به این تحول حدود ۳ و شش دهم درصد بالاتر رفت.

مقام وزارت خارجه آمریکا درباره خرید دیگر کشورها از نفت ایران گفت: «ما یقینا خواهیم خواست که واردات نفت بدون چون و چرا تا چهارم نوامبر به صفر برسد. ما معافیت هایی قائل نخواهیم شد. این مساله یکی از اولویت های عمده امنیت ملی ما است.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG