لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۷

بازار نفت فشار بیشتر به ایران را ممکن می کند


یک گزارش جدید حاکی است در حال حاضر شرایط بازار جهانی نفت برای غرب جهت وارد آوردن فشار بیشتر بر ایران مناسب است، اما این پنجره احتمالا سال آینده، که انتظار می رود تقاضا برای نفت در آسیا بالا برود، بسته خواهد شد.

در گزارش، که توسط نهاد غیر حزبی تامین انرژی آینده آمریکا تهیه شده و رویترز بخش هایی از آنرا منتشر کرده است گفته می شود در بیشتر سال های دهه گذشته، بازار فشرده نفت توانایی کشورهای غربی را برای استفاده از تحریم ها جهت مهار برنامه های اتمی ایران محدود می ساخت.

گزارش اضافه می کند در سال گذشته، تحریم های جدید آمریکا و اروپا که صادرات نفت خام ایران را هدف می گرفت زمانی به اجرا درآمد که بازار جهانی نفت قادر بود از دست دادن نفت خام ایران را، با کندی روند بهبود اقتصاد و ادامه تولید نفت در کشورهای عضو اوپک و خارج از آن، جبران کند. اما این فرصت همیشگی نخواهد بود. پنجره فرصتی که بازار جهانی می تواند به راحتی در برابر از دست دادن نفت اضافی ایران بایستد، تا نیمه ۲۰۱۴ بیشتر باز نخواهد بود.

در گزارش گفته می شود پس از سپتامبر ۲۰۱۳ انتظار می رود رشد تقاضا برای نفت در چین شتاب بگیرد، و حالا زمان آن است بر فشار بر ایران افزوده شود.

رویترز می گوید گزارش نوع عملی را که باید صورت گیرد توصیه نمی کند، اما ممکن است اقدامات سخت تری در راه باشد. قانون گذاران در آمریکا خواهان تحریم های سخت تر علیه ایران شده اند. باراک اوباما رییس جمهوری گفته است تمام گزینه ها برای برخورد با ایران باز است.

گزارش توصیه می کند آمریکا و اتحادیه اروپا باید برای استفاده از اندوخته های استراتژیک نفت در صورتی که اقدامات بیشتری جهت جلوگیری از صادرات نفت ایران انجام گیرد آماده باشند.

سال گذشته، پیش از کاهش قیمت های نفت، رهبران گروه هشتگانه اقتصاد های عمده جهان آمادگی خود را برای برداشت اندوخته های اضطراری نفت ابراز داشتند.
XS
SM
MD
LG