لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۴

دیدگاه| تحریم‌های ایران و بهای نفت: چه کسی لطمه می‌بیند؟


مقاله‌ای از کلیفورد کراوس در روزنامه نیویورک تایمز

با از سر گرفته شدن تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران، تولیدکنندگان نفت در بازار جهانی و مشتری هایشان پا به یک دوره عدم قطعیت تازه گذاشته اند.

دولت ترامپ بر روی این حساب باز کرده است که سیاست اش بدون بالا بردن قیمت نفت، تهران را زیر فشار بگذارد.

این قماری است که در نهایت ممکن است بهای آن را مصرف کنندگان آمریکایی در پمپ بنزین ها بپردازند. با این وجود، واکنش های اولیه به طور نسبی بی خطر بوده است. قیمت نفت در هفته های اخیر با وجود سر رسیدن تحریم ها مسیر نزولی را طی کرده است.

بخش عمده ای از مساله بستگی به نحوه واکنش ایران به تحریم ها و میزان موفقیت اش در قاچاق نفت از طریق کردستان و ترکیه دارد. اگر ایران تنگه هرمز را مسدود کنند قیمت نفت احتمالا بالا می رود. هر گونه تحرک نظامی یا حملات سایبری علیه عربستان سعودی یا اسرائیل می تواند اثری مشابه داشته باشد. تشدید تنش در یمن، جایی که حوثی های مورد حمایت ایران با سعودی ها در جنگ هستند دیگر گلوگاه حرکت نفتکش ها را تهدید خواهد کرد.

بعضی کارشناسان می گویند عرضه کافی نفت در بازار جلوی افزایش قیمت ها را خواهد گرفت.

تحلیلگران پیش بینی می کنند نفت خام برنت در سال آینده به طور متوسط بشکه ای ۷۳ دلار به فروش برسد که نزدیک به قیمت همین امروز بازار است. اما بعضی کارشناسان قیمت نفت را بالاتر از این می بینند.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG