لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۲

دیدگاه: تحریم‌های آمریکا بر صنعت نفت ایران اقتصاد آن کشور را فلج خواهد کرد


نمایی از پالایشگاه نفت آبادان - آرشیو
نمایی از پالایشگاه نفت آبادان - آرشیو

گزارشی از سرجیو آر. باستوس در روزنامه «یو اس ای تودی»

بنا بر یک گزارش تازه منتشر شده، تحریم های آمریکا بر صنعت نفت ایران که اوائل آبان ماه اجرا می شود اقتصاد این کشور خاورمیانه را فلج خواهد کرد.

تحلیلگران موسسه پیش بینی های اقتصادی آکسفورد می گویند که انتظار دارند تحریم ها اقتصاد ایران را وارد رکود کند. این موسسه پیش بینی می کند اقتصاد ایران وارد رکودی شود که «بدترین وضع در شش سال گذشته است».

تحریم هایی که مشخصا بخش صنعت نفت ایران را هدف می گیرد، ۱۳ آبان به اجرا گذاشته خواهد شد. نفت و صادرات آن ستون فقرات اقتصاد ایران و منبع عمده درآمد و ذخایر ارزی حکومت است.

نویسندگان این گزارش می گویند بعید است هر گونه تلاشی از سوی دیگر قدرت های جهانی بتواند به ایران در یافتن راهی برای صادرات نفت کمک کند.

محمد بردستانی و مایا زنوزی، نویسندگان این گزارش که اقتصاددانان ارشد موسسه اقتصادی آکسفورد هستند، می گویند: «با توجه به این که دیگر امضاء کنندگان توافق هسته ای هنوز یک استراتژی روشن برای دور زدن تحریم های آمریکا و ادامه واردات نفت از ایران ارائه نداده اند، اکنون به نظر می رسد تاثیر تحریم ها بدتر از آن است که ما ابتدا تصور می کردیم.»

تهیه کنندگان گزارش در عین حال می نویسند: «در حالی که وخامت شرایط اقتصادی برای بیشتر ایرانی ها رنج آور خواهد بود، با توجه به اتحاد اصلاح طلبان و اصولگرایان در برابر تحریم ها، وقوع یک چالش سیاسی واقعی داخلی برای رژیم و یک تغییر حقیقی در سیاست خارجی حکومت که یکی از اهداف اصلی اعمال تحریم ها است، بعید به نظر می رسد.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG