لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۱

نظارت بر فعالیت های اتمی احتمالی ایران ادامه خواهد یافت


آژانس بین المللی انرژی اتمی تحقیقات درباره ابعاد نظامی احتمالی گذشته برنامه اتمی ایران را تکمیل کرده است.

شورای حکام آژانس قطعنامه ای را که به این موضوع می پردازد روز ۱۵ دسامبر تصویب کرد. قطعنامه بر گزارش دوم دسامبر رئیس آژانس استوار است که برآیند نهایی تحقیقی طولانی برای برطرف ساختن نگرانی های برآمده از فعالیت های اتمی گذشته ایران تلقی می شود.

نتیجه گزارش این بود که ایران پیش از پایان ۲۰۰۳ برنامه ای برای تولید تسلیحات اتمی داشت و در مجموعه ای از فعالیت های مرتبط برای تهیه یک ابزار انفجاری اتمی درگیر بود. با این حال، ارزیابی گزارش این بود که فعالیت ها از مطالعات علمی و بررسی عملی بودن چنین برنامه ای، و کسب برخی قابلیت ها و توانایی های تکنیکی مربوط فراتر نرفت و نشانه های معتبری که چنین فعالیت هایی پس ار ۲۰۰۹ ادامه یافت، وجود ندارد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا از تصویب قطعنامه استقبال کرد و در بیانیه ای گفت این اقدام اینک به شورای حکام آژانس اجازه می دهدتوجه خود را بر اجرا و تایید برجام متمرکز سازد – توافقی که در ماه ژوئیه به تصویب ایران، اتحادیه اروپا و کشورهای عضو گروه ۱+۵ رسید.

او گفت معامله اتمی از سرگیری فعالیت های مرتبط با تسلیحات اتمی را ممنوع می سازد و ابزار لازم را برای جلوگیری و ردیابی کارهای تسلیحاتی فراهم می آورد.

آقای کری یاد آورشد گزارش رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی"با آنچه آمریکا از دیر باز در مورد برنامه اتمی ایران بر آن تاکید داشته است تطبیق می کند. همچنین در ارزیابی آژانس که در گزارش نوامبر ۲۰۱۱ رئیس آژانس منعکس بود می گنجد. در گزارش گفته می شد ایران یک برنامه هماهنگ مرتبط با فعالیت های تسلیحات اتمی را تا ۲۰۰۳ دنبال می کرد و در برخی فعالیت ها ی تسلیحاتی برای دستکم چند سال ورای آن دوره درگیر بود."

قطعنامه ای که به تصویب شورای حکام آژانس رسید پرونده ابعاد نظامی احتمالی برنامه ایران را می بندد. اما جان کری تاکید کرد آژانس را به هیچ وجه از تحقیق، اگر در آینده معتقد شود ایران فعالیت های اتمی پنهانی را دنبال می کند، باز نمی دارد. قطعنامه روشن می سازد شورای حکام آژانس ایران را برای تایید اجرای کامل تعهداتی که در برجام برعهده گرفته است، دنبال خواهد کرد. ما همچنان بر حرکت به سوی اجرای کامل برجام تمرکز خواهیم داشت تا صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران مسلم شود."

XS
SM
MD
LG