لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۳

کری: مذاکرات با ایران در مرحله حساسی قرار دارد


کری: مذاکرات با ایران در مرحله حساسی قرار دارد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:57 0:00

دولت آمریکا امیدوار است ، کنگره حساس بودن مرحله فعلی در روند مذاکرات هسته ای با ایران را تشخیص دهد و فرصت دهد مذاکرات بدون هر گونه اقدامی از سوی نمایندگان کنگره و با هدف حصول توافق نهایی تا پایان ماه ژوئن سال جاری ادامه یابد. در همین حال ، وزیر دفاع آمریکا گفت که هر گونه توافق هسته ای با ایران باید شامل بازرسی از تاسیسات نظامی ایران باشد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا قرار است در این هفته گزارشی از حصول چارچوب توافق هسته ای با ایران ، به کنگره ارائه دهد و انتظار می رود به کنگره بگوید که مذاکرات هسته ای با ایران در مرحله حساسی قرار دارد.

سناتورهای هر دو حزب جمهوریخواه و دمکرات در نظر دارند ، بیش از ۵۰ تبصره به لایحه پیشنهاد شده فراحزبی توسط سناتور جمهوریخواه باب کورکر ، و سناتور دمکرات ، باب منندز ، اضافه کنند. این لایحه توانایی باراک اوباما رئیس جمهوری را برای کاهش تحریم ها محدود خواهد کرد. قرار است تبصره های اضافه شده به این لایحه روز سه شنبه در کمیته روابط خارجی سنا به رای گذاشته شود.

دولت آمریکا نمی خواهد کنگره قبل از توافق هسته ای با ایران در پایان ماه ژوئن سال جاری تحریم های بیشتری علیه ایران تصویب کند. بر پایه لایحه پیشنهادی سناتور کورکر و منندز ، در شکل فعلی اش ، آقای اوباما اجازه نخواهد داشت در یک دوره ۶۰ روزه با استفاده از قدرت اجرایی ریاست جمهوری ، یکجانبه ، تحریم ها علیه ایران را لغو یا کاهش دهد و در این مدت کنگره فرصت خواهد داشت ، هرگونه توافق هسته ای با ایران را رد یا قبول کند.

در همین حال ، اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا روز جمعه گفت که هر گونه توافق هسته ای با ایران باید شامل بازرسی از تاسیسات نظامی ایران باشد.

این نظر آقای کارتر در تضاد کامل با موضع رهبر جمهوری اسلامی ایران و مقام های سیاسی و نظامی ایران است. عباس عراقچی ، عضو تیم مذاکره کننده هسته ای از سوی ایران و همچنین رهبران ارشد نظامی ایران می گویند، بازدید از تاسیسات نظامی در ایران خط قرمز نظام است.

اشتون کارتر در مصاحبه ای با شبکه خبری سی ان ان گفت ، برای آن که مسلم شود ایران توافق هسته ای با کشورهای قدرتمند جهان را رعایت می کند ، هر گونه توافقی باید شامل مفاد و راهکارهای بازرسی از تاسیسات نظامی ایران باشد. او می گوید ، اطمینان از صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران ، نمی تواند تنها بر پایه اعتماد استوار باشد.

وزیر دفاع آمریکا همچنین گفت آمریکا مجهز به بمبی است که برای تخریب تاسیسات زیرزمینی طراحی شده است. گفته می شود تاسیسات هسته ای ایران در فوردو ، زیرزمینی است. با این حال ، آقای کارتر تاکید کرد ، استفاده از گزینه نظامی ، برنامه هسته ای ایران را در صورتی که تهران بخواهد سلاح هسته ای تولید کند ، تنها برای یکسال به تاخیر خواهد انداخت.

XS
SM
MD
LG