لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۵

فرصتی تاریخی برای ایران


مذاکرات اتمی سطح بالا بین ایران و کشورهای ۵ بعلاوه یک، با هماهنگی اتحادیه اروپا، در وین از سرگرفته شده است. طرف ها در جستجوی توافقی جامع در مورد برنامه اتمی ایران هستند. انتظار می رود مذاکرات تا ۲۰ ژوئیه طول بکشد.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در مقاله ای در واشنگتن پست گفت مذاکره همیشه در باره گزینشی برای رهبران ایران بوده است. «آنها می توانند موافقت کنند جهان را مطمئن سازند برنامه اتمی کشورمنحصرا صلحجویانه خواهد بود و برای ساختن اسلحه بکار نخواهد رفت، یا می توانند فرصتی تاریخی را برای پایان دادن به انزوای اقتصادی و دیپلماتیک ایران و بهبود زندگی مردم خود از دست بدهند.»

جان کری گام های مثبتی را که ایران در جریان مذاکرات برداشته است یاد آورشد، از جمله حذف موجودی اورانیوم غنی شده دارای سطح بالا، خودداری از توسعه تاسیسات غنی سازی و رآکتور تولید آب سنگین، و موافقت با بازرسی های جدید و بیشتر. در مقابل، کشورهای ۵ بعلاوه یک و اتحادیه اروپا، گشایش مالی محدود برای ایران فراهم آورده اند، حتی هرچند که اکثر تحریم های سابق برجا مانده است.

اما ایران اینک باید آنچه را جان کری یک سلسله اقدامات معقول، قابل تایید و انجام شدنی نامید بپذیرد. اقداماتی که مسلم خواهد ساخت ایران قادر نخواهد بود اسلحه اتمی به دست آورد و برنامه اتمی آن به مقاصد صلحجویانه محدود خواهد بود. در مقابل، از کاهش مرحله ای تحریم ها برخوردارخواهد شد.»

ایران کدام راه را انتخاب خواهد کرد؟ جان کری گفت پاسخ روشن نیست، و یاد آورشد، «هنوز شکاف های عمده وجود دارد، بین آنچه مذاکره کنندگان ایران می گویند حاضر هستند انجام دهند، و آنچه باید برای رسیدن به توافق جامع صورت گیرد.» و این شکاف ها از درخواست های اضافی اتحادیه اروپا و ۵ بعلاوه یک ناشی نمی شود. کری گفت : «برعکس، مذاکره کنندگان ما به پرسش ها و نگرانی های ایران کاملا گوش دادند، و از نزدیک با ایران در طرح مسیری برای برنامه ای که تمام مقتضیات مقاصد صلحجویانه غیر نظامی را تامین کند کار کرده اند.»

با این حال، برای رسیدن به راه حلی جامع و کاهش تحریم ها در زمانی که باقیمانده است، ایران باید به نگرانی های بین المللی مشروع یپردازد و نشان دهد فعالیت هایش همان است که رهبران کشور ادعا می کنند.

XS
SM
MD
LG