لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۴

مذاکرات اتمی ایران


نخستین دورمذاکرات بین ایران و کشورهای عضو گروه ۵+۱ با هدف رسیدن به توافق جامع در مورد برنامه اتمی ایران، که با هماهنگی اتحادیه اروپا برگزار شد، روز ۲۰ فوریه در وین به پایان رسید. هر دو طرف مذاکرات را مثبت و سازنده تلقی کردند. قرار است دور بعدی روز ۱۷ مارس آغاز شود. دراین فاصله، کارشناسانی از کشورهای شرکت کننده درکوشش برای پیشرفت درمسائل اساسی، از نزدیک با یکدیگر همکاری خواهند کرد.
وندی شرمن، معاون وزیر امورخارجه آمریکا در امور سیاسی، در مصاحبه ای با بخش فارسی صدای آمریکا گفت بحث ها یک چارچوب و جدول زمانی برای حرکت بسوی توافقی جامع فراهم آورد، و افزود «ما کارمان را آغاز کرده ایم، بسیار فشرده و دشوار خواهد بود اما باید بگویم همه کسانی که در اتاق حضور داشتنند مصمم بودند تمام تلاش خود را برای کسب نتیجه به کار برند.»
وندی شرمن گفت هدف نهایی توافق جامع، آن گونه که پرزیدنت اوباما تاکید کرده روشن است:«ایران اسلحه اتمی به دست نیاورد و جامعه بین المللی یقین پیدا کند برنامه ایران ماهیتی کاملا صلحجویانه دارد.»
خانم شرمن یاد آور شد سی سال بی اعتمادی بین آمریکا و ایران شکل گرفته و برطرف ساختن آن وقت خواهد گرفت، اما «اگر ما بتوانیم این مشکل را، که برای امنیت آمریکا، ایران و جهان اساسی است حل کنیم، آنگاه گامی به سوی داَشتن رابطه ای عادی تر برداشته ایم.»
وندی شرمن گفت ایالات متحده آمریکا بر این باور است که مردم آمریکا و مردم ایران هردو خواهان چنین رابطه ای هستند، و یک رویکرد گام به گام، کارساز ترین راه برای «کسب اعتماد وپی بردن به این است که آیا ما می توانیم سال ها بی اعتمادی را کنار بگذاریم یانه.»
XS
SM
MD
LG