لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۲

لزوم آزمایش فرصت دیپلماتیک با ایران


قرار است نمایندگان ایران و کشورهای گروه پنج بعلاوه یک – بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه، آمریکا و آلمان – در روزهای ۷ و ۸ نوامبر در ژنو ملاقات کنند و به بحث درباره نگرانی های بین المللی ازبرنامه اتمی ایران ادامه دهند. کارشناسان تکنیکی و تحریم ها روزهای ۳۰ و ۳۱ اکتبر دروین به بحث های تکنیکی پرداختند. نخستین دور از زمان روی کار آمدن رئيس جمهوری ايران، حسن روحانی، در نیمه ماه اکتبر در ژنو برگزار شد، و جدی و اساسی بود.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا طی سخنانی در واشنگتن درباره هدف آمریکا برای حرکت بسوی دنیایی بدون تسلیحات اتمی، اظهار داشت، مهم است که آمریکا ایران را به آزمایش بگذارد تا ببیند آیا برنامه اتمی آن کشور براستی صلحجویانه است، و آیا ایران به معیارهای جامعه بین المللی گردن خواهد نهاد؟

او گفت: «این عقیده که ایالات متحده آمریکا بعنوان یک کشور مسئول نسبت به تمام بشریت چنین امکان را بررسی نخواهد کرد، اوج بی مسئولیتی و بخودی خود خطرناک خواهد بود.
»

جان کری یادآور شد مسیر دیپلماتیک بسوی راه حل آسان نیست، و تنها گفتن این حرف که حاضر هستید کاری انجام دهید، به معنای انجام آن نیست و افزود:

«چشم های ما کاملا باز است. اقدامات باید واقعی و کاملا قابل تایید باشد. آنها باید کار را انجام دهند. و کلمات نمی تواند جای عمل را بگیرد. و ما روشن ساخته ایم، و دوباره تکرار می کنیم، معامله نکردن بهتر از انجام يک معامله بد است. زیرا معامله بد در حقیقت می تواند خطر بیشتری ببار آورد.
»

جان کری گفت ایالات متحده «آنچه را که لازم است انجام خواهد داد. اما مهم است همه بیاد بیاورند در دنیایی با سلاح های اتمی کمتر، هر کشوری می تواند نیرومند ترباشد، نه ضعیف تر.»
XS
SM
MD
LG