لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۴

تمدید مذاکرات اتمی با ایران


کشورهای عضو گروه ۱+۵، اتحادیه اروپا و ایران موافقت کرده اند به تلاش های دیپلماتیک برای رسیدن به یک توافق جامع را ادامه دهند و همینطور اقدامات مندرج در برنامه اقدام مشترک (توافق ژنو) را برای هفت ماه دیگر تمدید کرده، تا مذاکرات بیشتری صورت گیرد و ظرف چهار ماه به هدف مشخص تکمیل توافق سیاسی برسند.

مذاکرات قرار است در ماه جاری میلادی – دسامبر – از سر گرفته شود. در جریان آن، برنامه اقدام مشترک، نخستین گامی که طرفین در نوامبر ۲۰۱۳ با آن موافقت کردند، به قوت خود باقی خواهد ماند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با خبرنگاران در وین یادآور شد ایران به تعهدات خود در برنامه اقدام مشترک پایبند بوده است، و افزود این کار وقت می گیرد، مخاطرات زیاد و مسائل پیچیده و تکنیکی است. به این دلیل وقت گیر است که ما توافق را فقط بخاطر این که توافقی صورت گرفته باشد نمی خواهیم، خواهان توافقی درست هستیم».

او گفت «نخست و مهمتر از همه، توافق معتبر باید تمام راه های دستیابی ایران به مواد لازم برای تولید سلاح را ببندد. همچنین باید شامل سطح جدیدی از شفافیت و تائید ورای دسترسی های مندرج در برنامه اقدام مشترک باشد و در حالی که این شرایط رعایت می شود، توافق قابل تائید همچنین کاهش تحریم های بین المللی علیه ایران، که موجب شد ایرانی ها به پای میز مذاکره بیایند، را شامل خواهد شد.»

جان کری همچنین گفت «ما می خواهیم برای مردم ایران گشایش اقتصادی که می خواهند، فراهم آید و آنها قادر شوند به جامعه بین المللی ملحق شوند.»

با این حال، وزیر خارجه آمریکا یادآور شد «جهان هنور پرسش هایی جدی درباره برنامه اتمی ایران دارد؛ و برای لغو تحریم ها، لازم است گام های قاطع و قابل تائیدی که به این پرسش ها پاسخ دهد برداشته شود.»

وی افزود «ما در هفته ها و ماه های آینده فرصت داریم تلاش کنیم تا به این هدف برسیم. ما باید با قضاوت درست و شکیبایی به دفاع از منافع خود ادامه دهیم و به اصولمان پایبند بمانیم؛ فوریتی که این مساله دارد را درک کنیم و راه حرکت به سوی حل صلحجویانه آن را باز نگهداریم. »

XS
SM
MD
LG