لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۸

آمریکا: ایران شک به سلاح اتمی را از میان ببرد


رضا نجفی، نماینده جمهوری اسلامی در آژانس بین المللی انرژی اتمی، در کنفرانسی خبری در پایان سال گذشته میلادی
رضا نجفی، نماینده جمهوری اسلامی در آژانس بین المللی انرژی اتمی، در کنفرانسی خبری در پایان سال گذشته میلادی
یکی از نمایندگان دولت آمریکا، روز گذشته (چهارشنبه)، گفت که سران جمهوری اسلامی، اگر تردیدهای موجود در زمینه تلاش تهران در راه تولید سلاح های هسته ای را از میان بردارند، می توانند انتظار داشته باشند که تحریم های نفسگیر اقتصاد ایران، تا اندازه بسیار چشمگیری، تسکین یابد. اما، تهران این تردیدها را همواره بی پایه خوانده است.

«جوزف مَکمَنُس»، نماینده آمریکا، به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، که نمایندگان سی و پنج کشور جهان در آن حضور دارند، گفت: "از میان بردن شک و تردید به فعالیت های تهران در راه دستیابی به سلاح های اتمی، برای هر گونه توافق نهائی جامعه بین المللی با جمهوری اسلامی و رفع کامل تحریم های جهانی اعمال شده بر حکومت تهران، «نقشی خطیر» دارد."

تهران منکر این است که در پی سلاح های اتمی یا خواهان چنین سلاحیست. رضا نجفی، نماینده تهران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز گذشته، گفت که این «تردید»، ادعایی است که جمهوری اسلامی آن را برسمیت نمی شناسد.

در تحولی نمایشگر پیشرفت چشمگیر تحقیق آژانس بین المللی در برنامه هسته ای جمهوری اسلامی، تهران ماه گذشته موافقت کرد که به یکی از بسیار پرسش هایی پاسخ دهد که این آژانس در زمینه فعالیت های اتمی در ایران دارد. بر پایه این توافق، جمهوری اسلامی متعهد شده است درباره آزمایش و کاربرد «چاشنی های سریع العمل»ی در ایران توضیح دهد که از آن ها برای انفجار های اتمی می توان سود جست.

هر چند که این توافق تهران در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در پشت درهای بسته با استقبال روبرو شد، اما این شورا، همزمان، روشن ساخت که جمهوری اسلامی باید بیش از این ها در راه رفع سوء ظن به برنامه اتمیش همکاری کند.

هم اکنون، شش قدرت جهانی و ایران گرم کار روی معامله ای جامع و فراگیرند که نکات برجسته آن تسکین دادن تحریم های جهانی اِعمال شده بر جمهوری اسلامی، در ازای محدود ساختن برنامه اتمی تهران تا اندازه ای است که انحراف آن به سوی تولید سلاح اتمی ممکن نباشد.

در این گیر و دار، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، روز چهارشنبه، بعنوان تازه ترین خبر تسلیحاتی، اعلام کرد که به موشکهایی با کلاهک های چندگانه مجهز شده است.

در مراسمی در تهران، حسین دهقان وزیر دفاع جمهوری اسلامی تحویل چهار نوع موشک بالیستیک، با نام های «قیام»، «قدر اچ ۱»، «فاتح – ۱۱۰»، و «خلیج فارس» را اعلام کرد. بگفته این سپاهی پیشین، دو موشک «قدر اچ ۱» و «قیام» به کلاهک های چندگانه مجهزند که بر قدرت ویرانگری آن ها را افزایش می دهد.
XS
SM
MD
LG