لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۱

دیدگاه: افسانه یک توافق بهتر با ایران


مقاله‌ای از کالین کال در فارین پالیسی

دولت باراک اوباما مذاکرات با تهران بر سر توافق هسته ای را سر هم بندی نکرد؛ و دولت ترامپ هم قادر نخواهد بود توافقی محکم تر به دست بیاورد.

ترامپ بی تردید علاقمند به نابودی یکی دیگر از ستون های میراث باراک اوباما است، اما بعید است برجام را همین طور ترک کند.

فشار بیشتر بر ایران در دو سال پیش به نتیجه بهتری نمی انجامید و تهدید به از بین بردن توافق در امروز هم دستاورد بهتری نخواهد داشت.

تلاش برای افزودن سخت گیری های بیشتر به برجام، تقاضای امتیازاتی بیشتر را در پی خواهد داشت.

ایالات متحده می تواند از راه هایی موثر با رفتارهای دردسرآفرین غیر هسته ای ایران خارج از چارچوب برجام برخورد کند. از جمله آن ها: تشدید تلاش های دیپلماتیک برای پایان دادن به مناقشات منطقه ای که ایران از آن ها سوء استفاده می کند؛ ارتقاء همکاری های امنیتی و اطلاعاتی با اسراییل و شرکای عرب؛ و تحریم های هدفمند که با تعهدات آمریکا تحت برجام سازگاری دارد.

توافق هسته ای ایران به یک تهدید حیاتی علیه آمریکا و امنیت بین المللی رسیدگی کرده است و باید حفظ شود. گسترش برجام تلاشی معقول است، اما نه به بهای از دست دادن آنچه در توافق کنونی داریم. اصلاح برجام نیاز به صبر، استحکام و دیپلماسی متوازن دارد، نه لفاظی و تهدید به از بین بردن آن. بحرانی در کار نیست. برجام برنامه هسته ای ایران را در یک جلیقه مهار قرار داده و برای سال های پیش رو آن را مقید و محصور کرده است. در شرایطی که دولت ترامپ با بحران هسته ای واقعی روبرو است هیچ دلیلی وجود ندارد که بحرانی دیگر در خاورمیانه تراشیده شود.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG