لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۶

دیدگاه: پس کشیدن از توافق با ایران به جایگاه اخلاقی آمریکا صدمه می‌زند


یادداشتی در نشریه تایم از سناتور دموکرات تیم کین، کاندیدای پیشین معاونت ریاست جمهوری آمریکا

تصدیق نکردن پایبندی ایران به توافق هسته ای راه را برای این که آمریکا تعهداتش را زیر پا بگذارد هموار می کند. عقب کشیدن از توافق با ایران چنین پیامدهایی خواهد داشت:

نخست؛ فضا را برای این که ایران محدودیت های وضع شده در چارچوب توافق هسته ای را رها کند آماده می کند.

دوم؛ به توان آمریکا برای مقابله با اقدامات تخاصمی غیرهسته ای ایران لطمه می زند.

سوم؛ لطمه وارد شده به اعتبار و سابقه آمریکا به کاسته شدن از توان ایالات متحده در اعمال فشار بر ایران محدود نخواهد بود و در پرونده کره شمالی هم اثر می گذارد.

اگر یک بار دیگر به آژانس بین المللی انرژی اتمی بی اعتنایی کنیم، عواقب آن اگر بیشتر از حمله به عراق نباشد به همان اندازه مخرب خواهد بود.

نکات بسیاری در این ماجرا برای آمریکا وجود دارد: احتمال تبدیل دوباره ایران به یک تهدید هسته ای جدی، حفظ جایگاه عالی اخلاقی آمریکا در مقابله با اقدامات خصمانه غیر هسته ای ایران، شمار ابزارهایی که آمریکا در برخورد با کره شمالی در دست دارد، و اعتبار آمریکا در چشمان جهانیان.

آژانس بین المللی انرژی اتمی و متحدان آمریکا موضعی روشن دارند: ایران به تعهداتش بر مبنای توافق هسته ای پایبند بوده است. وقتی ماه آینده زمان آن برسد که ایالات متحده پایبندی ایران به توافق هسته ای را در گزارش به کنگره تصدیق کند، از دولت آمریکا می خواهم بر تعهد ما ایستاده و پایبندی ایران را تصدیق کند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG