لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۰

هیلاری کلینتون پیشرفت جان کری با ایران را خنثی خواهد کرد


هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین آمریکا و داوطلب محرز حزب دموکرات برای انتخابات هشتم نوامبر ریاست جمهوری آمریکا - آرشیو
هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین آمریکا و داوطلب محرز حزب دموکرات برای انتخابات هشتم نوامبر ریاست جمهوری آمریکا - آرشیو

خلاصه مقاله امیر هندجانی و آرین طباطبایی در بخش نظرات وبسایت نشنال اینترست

سیاست خارجی هیلاری کلینتون کاندیدای محرز حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا در قبال ایران، ایالات متحده را به طور مستقیم در میان جنگ سرد عربستان و ایران و در طرف کشورهای عرب سنی قرار می دهد که منافع شان در عادی نشدن روابط واشنگتن و تهران است.

سیاست های ایران در منطقه همچنان چالشی برای ایالات متحده خواهد بود: تهران از رژیم اسد حمایت می کند و با متحدان عمده آمریکا در منطقه رقابتی سخت دارد. این یعنی، واشنگتن نمی تواند روابط اش خود با تهران را یک شبه عادی کند و رهبری ایران هم به دنبال مشارکت با آمریکا نیست.

اما سیاست اعلام شده کلینتون مبنی بر "افزایش هزینه رفتار بی ثبات کننده ایران و افزایش اطمینان به شرکای سنی" می تواند پیشرفت اندک به دست آمده میان تهران و واشنگتن را بی اثر کند. این امر نه تنها به فضای دیپلماتیک تازه شکل گرفته میان دو کشور آسیب خواهد زد، بلکه توافق هسته ای را هم تضعیف می کند.

اگر ایران تاثیر لغو تحریم ها را مشاهده نکند و اقتصادش پس از دهه ها انزوا احیا نشود، دلیلی برای ادامه عمل به توافق و تعامل با آمریکا بر سر دیگر مسائل از جمله برخورد با داعش، حل جنگ سوریه و بازگرداندن ثبات به افغانستان و عراق نمی بیند.

خانم کلینتون باید روشن کند اطمینان بخشیدن به کشورهای عرب سنی یعنی چه. آمریکا پیشاپیش میلیاردها دلار تجهیزات نظامی به همسایگان عرب ایران می فروشد. پایگاه ناوگان پنجم دریایی آمریکا در بحرین استقرار دارد. مرکز عملیات فرماندهی نیروهای آمریکا در خاورمیانه در قطر است. هزاران نیروی آمریکایی در منطقه خلیج فارس خدمت می کنند.

هیلاری کلینتون به روشنی شایسته ترین کاندیدا برای فرماندهی کل قوای نظامی آمریکا است. اما اظهار نظرات عجیب و غریب دونالد ترامپ، رقیب جمهوریخواه او، لطمه زیادی به مباحثات انتخاباتی بر سر سیاست خارجی زده و کار تعامل با کلینتون بر سر پیشنهادهایش در سیاست خارجی را دشوار کرده است. طرح های او برای افزایش فشار بر ایران در دیگر حوزه ها موجب تن دادن ایرانی ها به خواست آمریکا یا کشورهای عرب سنی در مسائل منطقه ای نخواهد شد. تنها دیپلماسی سرسختانه می توانند چنین کند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG