لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۰

انتقاد بوش از اوباما: توافق اتمی با ایران به ضرر امنیت ملی آمریکا است


عکس آرشیوی از جرج بوش رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در یک سخنرانی در حضور باراک اوباما
عکس آرشیوی از جرج بوش رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در یک سخنرانی در حضور باراک اوباما

جرج دبلیو بوش رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده از رویکرد کاخ سفید در عرصه سیاست خارجی انتقاد کرد و با اشاره به مذاکرات جاری اتمی و لغو بخشی از تحریم‌ها علیه تهران درصورت رسیدن به توافق نهایی، گفت توافق با ایران در بلندمدت به ضرر امنیت ملی آمریکا خواهد بود.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، وی که در نشستی با حضور یهودیان حامی حزب جمهوریخواه جهت آماده‌سازی مقدمات انتخابات ریاست جمهوری سال آینده سخن می‌گفت، گفت البته قصد انتقاد از رئیس جمهوری فعلی دموکرات آمریکا را ندارد، بلکه می‌خواهد جمهوری اسلامی ایران را نقد کند.

این نشست، شنبه شب با حضور حدود ۷۰۰ نفر از سرمایه‌گذاران و حامیان مالی حزب جمهوریخواه در لاس‌وگاس و پشت درهای بسته برگزار شد. رئیس جمهوری پیشین جمهوریخواه آمریکا در ادامه سخنان خود تاکید کرد که آمریکا باید نشان دهد که توان پیگیری وعده‌های خود را دارد.

آقای بوش گفت هر چند باراک اوباما تلاش‌های خود را به منظور تحت فشار گذاشتن ایران برای دست کشیدن از برنامه هسته‌ای‌اش آغاز کرده است، اما نسبت به رویکرد او در گفتگوهای جاری با آن کشور تردید دارد.

وی در ادامه با مطرح کردن این پرسش که آیا عاقلانه است هنگامی که تهران در حال پیشبرد تحقیقات خود در زمینه اتمی است تحریم‌های اعمال شده علیه آن کشور برچیده شوند، گفت در صورت لغو تحریم‌ها ایالات متحده اهرم فشار خود را از دست خواهد داد.

جرج بوش، که پرونده هسته‌ای ایران در دوران ریاست جمهوری او در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ میلادی یکی از چالش‌های عمده کاخ سفید نیز بوده است، ادعا کرد باراک اوباما «برداشت اشتباهی» از نیت ایران دارد که می‌خواهد تحریم‌ها علیه آن کشور را «به راحتی» لغو کند.

به عقیده او، وعده دولت اوباما برای بازگرداندن تحریم‌ها در صورتی که ایران به تعهدات خود در توافق جامع احتمالی هسته‌ای پایبند نباشد، عملی نخواهد بود.

به گزارش نیویورک تایمز، آقای بوش که سیاست‌هایش در نحوه برخورد با تروریسم و براه انداختن دو جنگ پرهزینه در افغانستان و عراق مورد انتقاد دموکرات‌ها بوده است، گفت از دید او آقای اوباما با سیاست‌هایش در حال منزوی کردن آمریکا در عرصه بین‌الملل است.

XS
SM
MD
LG