لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۱

نشست بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها با عنوان «راهبرد موشکی آمریکا: مقابله با تهدیدهای ایران و کره شمالی»


بنیاد «دفاع از دموکراسی‌ها» روز جمعه ۲۴ اسفند در واشنگتن میزبان نشستی با عنوان «راهبرد موشکی آمریکا: مقابله با تهدیدهای ایران و کره شمالی» بود.

در این نشست بهنام طالبلو، دیوید مکسول، و بردلی بومن از بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها و ربکا هاینریکس از اندیشکده هادسن حضور داشتند.

بهنام طالبلو، تحلیلگر ارشد مسائل ایران در بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، در این نشست گفت: «موشک بالیستیک ایران مبتنی بر کره شمالی است و اساس موشک کروز ایران نیز از اوکراین آمده است. ایران از روی موشک‌های کره شمالی به انواع موشک شهاب دست یافته است.»

وی افزود: «ایران از طریق مهندسی معکوس موشکهای زیادی را تولید کرده و آنها را انبوه سازی کرده است. ایران فن آوری تولید برخی از موشکهای تولیدی خود را به گروه‌های نیابتی‌اش هم داده است.»

آقای طالبلو افزود: «ایران با این کار می‌خواهد توان مقابله نامتقارن خود با آمریکا و متحدانش را افزایش دهد. هند کشوری است که ایران با الهام از برنامه موشکی ماهواره‌بر آن، به دنبال تولید موشکهای قاره پیما است.»

ربکا هاینرکس، تحلیلگر اندیشکده هادسن، نیز در این نشست گفت: «تهدید از سوی ایران و کره شمالی در زمینه موشکهای بالیستیک قاره پیما نگران کننده است، اگر چه ما هنوز شاهد آزمایش موفقیت آمیزی نبوده‌ایم، اما مستندات و شواهد نشان می‌دهد که آنها مسیر درستی را طی می‌کنند.»

وی افزود: «آمریکا نباید دست روی دست بگذارد تا زمانی‌که آنها آزمایش موفقی داشته باشند. افزایش تولید موشک بالستیک نیز مسیر نگران‌کننده‌ای است که آنها دارند طی می کنند.»

اما دیوید مکسول، تحلیلگر بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، در این نشست گفت: «درباره سایت سوهی در کره شمالی که بازسازی شده، دو‌ سناریو می توان داشت: آیا قرار است آزمایش‌های موشکی دوباره آغاز شود و این کار ارسال پیامی با مضمون پایان دیپلماسی به آمریکا است، یا هدف بازسازی دوباره آن سایت با هدف تخریب آن پس از ادامه مذاکرات و دستیابی به نتایج مطلوب‌شان است؟»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG