لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۰

دیدگاه| ترامپ، اسب کره را جلوی گاری ایران می گذارد


دیدار اخیر مقام ارشد کره شمالی با پرزیدنت ترامپ
دیدار اخیر مقام ارشد کره شمالی با پرزیدنت ترامپ

یادداشتی در وبسایت شبکه خبری «آروتز شوا» از مارک لنگفن، کارشناس مسائل امنیتی و رئیس سازمان «آمریکا برای یک اسرائیل امن»

هر ناظر بی طرفی می تواند تشخیص بدهد که ۲۴ سال تلاش ۳ دولت متفاوت آمریکا برای حل پرونده هسته ای کره شمالی و ایران نتیجه بخش نبوده، اما رسانه ها طوری رفتار می کنند که گویی این ۲۴ سال موفقیت آمیز بوده است. کارشناسان رسانه ای اصرار دارند پرزیدنت ترامپ همان مماشات بی منطق ۳ دولت قبل را در برابر مشکلات هسته ای ایران و کره شمالی در پیش بگیرد.

در عوض، ترامپ یک رویکرد دو مرحله ای را اتخاذ کرده است. نخست، تفرقه انداختن و حکومت کردن. دوم، منزوی کردن اولویت اضطراری هسته ای واقعی: کره شمالی. در عمل، ترامپ به شکلی هوشمندانه «اسب» هسته ای کره شمالی را جلوی «گاری» هسته ای ایران قرار می دهد و به این طریق از منطق معمول برای حل موفقیت آمیز مشکلات هسته ای کره شمالی و ایران استفاده می کند.

کره شمالی «اسب» یا مشکلی است که ابتدا باید بر آن تمرکز کرد، برای این که کره شمالی پیشاپیش دارای بمب هسته ای است و ایران برای ساخت آن به تخصص فنی هسته ای کره شمالی نیاز دارد. اگر رئیس جمهوری آمریکا بتواند کره شمالی را از مسیر فعلی برگرداند، او در بهترین حالت برنامه هسته ای ایران را زمین گیر و در بدترین حالت به شکلی چشمگیر پیشرفت آن به سوی جنگ افزار هسته ای کارآمد را کند کرده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG