لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۳

دیدگاه: ایران و کره شمالی تهدیدهایی همدست برای آمریکا و جهان هستند


«کیم یونگ نام» از مقامات ارشد کره شمالی به تازگی دیداری ده روزه از ایران داشت.
«کیم یونگ نام» از مقامات ارشد کره شمالی به تازگی دیداری ده روزه از ایران داشت.

یادداشتی از مارک کرک* در شیکاگو تریبیون

آمریکایی ها با اضطراب شاهد تهدیدهای پیاپی «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی، علیه جزیره گوآم هستند.

یکی از دلایل اصلی بقای برنامه موشکی کره شمالی این است که آمریکا دو سال پیش دو میلیارد دلار از دارایی های توقیف شده ایران، شریک اصلی موشکی کره شمالی، را آزاد کرد. برنامه موشکی کره شمالی و فناوری آن دقیقا مشابه ایران است و بی عملی در برابر یکی پیامی قوی به دیگری می فرستد که می تواند بدون ترس از مجازات به فعالیت هایش ادامه دهد.

کارشناسان معتقدند موشک بالیستیکی که ایران دو بار طی یک سال گذشته آزمایش کرده است از کره شمالی خریداری شده است. زیردریایی دیزلی برقی غدیر ایران هم دقیقا کپی زیردریایی «یونو» کره شمالی است که غیرقابل ردگیری است.

جامعه جهانی برای جلوگیری از این همکاری باید شبکه دریایی و هوایی بین کره شمالی و ایران را متلاشی کند. چین باید اطمینان حاصل کند هواپیماهای باربری بین پیونگ یانگ و تهران که در پکن توقف می کند حامل تجهیزات غیرقانونی هسته ای یا حجم بالایی پول نقد نباشد.

تهدید ناشی از کره شمالی سال ها مورد بی اعتنایی قرار گرفته و مسولیت آن بر عهده خود ما است. ایالات متحده باید نسبت به تلاش های ایران و کره شمالی در انتقال فناوری تسلیحاتی به خصوص با توجه به آزمایش اخیر موشکی پیونگ یانگ هشیار بماند. پیونگ یانگ و تهران دو جزء معمای بزرگ امنیت ملی هستند که آمریکا و سیاستمداران منتخب شان باید آن را مورد رسیدگی قرار بدهند.

* مارک کرک پیشتر سناتور ایالت ایلینوی در کنگره آمریکا بوده و اکنون مشاور ارشد «متحد علیه ایران هسته ای» است.
برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG