لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۰

وزارت خارجه آمریکا: از ارتباط ایران با ۱۱ سپتامبر بی‌خبریم


آلن ایر سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا
آلن ایر سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا

سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که از ارتباط ایران با حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر بی‌خبر است اما در مورد حکم دادگاه نیویورک علیه ایران نیز باید به وزارت دادگستری آمریکا مراجعه شود.

الن ایر، سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا به خبرگزاری ترند گفته است: "ما(وزارت خارجه آمریکا) ازهیچ رابطه‌ای بین عاملان حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر و ایران آگاه نیستیم."

واکنش آقای ایر در حالی است که در روزهای گذشته یک رای دادگاه، واکنش تند سخنگوی وزارت خارجه ایران را در پی داشت.

هفته گذشته جرج دنیلز، قاضی منطقه نیویورک حکم داد که ایران باید بیش از ۱۰ میلیارد و پانصد میلیون دلار به شرکت های بیمه و خانواده قربانیان کشته شده در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بپردازد.

حسین جابری ‌انصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه با اعتراض به این حکم، آن را "مضحک و بی‌معنا" توصیف کرد.

آقای جابری انصاری همچنین دولت آمریکا را در صدور این حکم "همدست و شریک" معرفی کرد و وزارت خارجه آمریکا را متهم کرد که با قرار دادن نام ایران در فهرست کشورهای حامی تروریسم، زمینه‌ساز "احکام سیاسی صادره از سوی برخی دادگاه‌های آمریکا" شده است.

اما آقای ایر به خبرگزاری ترند توضیح داده که در مورد حکم دادگاه باید به وزارت دادگستری آمریکا مراجعه شود.

گروه القاعده حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را برعهده گرفت و هواپیماها ربایان آن حملات به ترتیب بیشتر اتباع عربستان سعودی، امارات متحده عربی، لبنان و مصر بودند.

اما به گزارش بلومبرگ، قاضی دنیلز به این نتیجه رسیده است که ایران پیشتر در مورد اتهام کمک رسانی به هواپیماربایان ۱۱ سپتامبر در دفاع از خود قصور کرده بود و به همین خاطر، مسئول خسارات آن حملات است.

XS
SM
MD
LG