لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۷

جزئیات استراتژی جدید آمریکا در برابر جمهوری اسلامی ایران چیست


به گزارش روزنامه واشنگتن اگزمینر کاخ سفید روز جمعه کلیات استراتژی جامع دولت پرزیدنت دونالد ترامپ در برابر جمهوری اسلامی ایران را منتشر کرد.

تمرکز عمده استراتژی جدید بر آزمایش‌های موشکی بالیستیک، فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در منطقه، مانند یمن و سوریه و خشونت‌های سپاه پاسداران است.

بر اساس بیانیه کاخ سفید، سیاست دولت پرزیدنت ترامپ در برابر تهران، به منظور پاسخگویی به این تهدیدها تنظیم شده و هدف از آن تغییر رفتار رژیم ایران است.

به نوشته واشنگتن اگزمینر، در این سند گفته شده ایالات متحده آمریکا در راستای این سیاست، اتحاد با همپیمانان سنتی و شرکای منطقه‌ای خود را تقویت خواهد کرد.

به گفته کاخ سفید، «ما برای قطع شریان مالی فعالیت‌های بدخواهانه رژیم ایران – به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی – در منطقه با یکدیگر همکاری خواهیم کرد.»

«ما جامعه بین المللی را برای محکوم کردن نقض حقوق بشر توسط سپاه و بازداشت ناعادلانه شهروندان آمریکا و دیگر کشورها بر اساس اتهامات مشکوک، بسیج خواهیم کرد.»

در کلیات استراتژی جدید کاخ سفید، به مجموعه «اقدامات مخرب» جمهوری اسلامی ایران، ورای تهدید هسته‌ای آن کشور، اشاره شده است:

توسعه برنامه موشکی بالیستیک؛

حمایت مالی از تروریسم و افراط گرایی؛

حمایت از دولت بشار اسد در برابر مردم سوریه؛

رویکرد خصمانه مداوم علیه اسرائیل؛

تهدید ادامه دار آزادی کشتیرانی بین المللی، به ویژه در آب‌های خلیج فارس؛

انجام حملات سایبری علیه آمریکا، اسرائیل و دیگر متحدان آن در منطقه؛

نقض حقوق بشر؛

بازداشت شهروندان خارجی، از جمله شهروندان آمریکا، بر اساس اتهام بی‌پایه «جاسوسی» و و محکوم کردن آنها بدون دادرسی منصفانه.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG