لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۲

مقامات نیروی دریایی آمریکا: تنش دریایی ایران و آمریکا کاهش شدید داشته است


نمونه ای از قایق های تندروی ایران در خلیج فارس
نمونه ای از قایق های تندروی ایران در خلیج فارس

وبسایت روزنامه واشنگتن تایمز در گزارشی نوشت: نیروی دریایی پیشتر متخاصم جمهوری اسلامی ایران در آبراه های حیاتی در خلیج فارس حضور چندانی ندارد و فرماندهان نظامی ارشد ایالات متحده از چرایی آن مطمئن نیستند.

کشتی های جنگی ایالات متحده آمریکا که به طور مرتب در نزدیکی مرز ساحلی ایران تردد می کنند در سال های اخیر از سوی نیروهای دریایی ایران مورد تعرض قرار گرفته اند. اوج تنش هنگام بازداشت موقت ۱۰ ملوان آمریکایی بود که در ژانویه ۲۰۱۶ به اشتباه وارد مرز آبی ایران شده بودند.

دریاسالار جان ریچاردسون، فرمانده عملیات نیروی دریایی ارتش آمریکا، چهارشنبه به خبرنگاران گفت که اگر چه خصومت میان واشنگتن و تهران رسما در هر جبهه ای شدت می یابد، اما آبراه های دریایی تنگه هرمز و اطراف آن طی شش ماه گذشته برای شناورهای آمریکا نسبتا آرام بوده است.

دریاسالار ریچاردسون که در کنار ریچارد اسپنسر، وزیر نیروی دریایی آمریکا، و ژنرال رابرت نلر، فرمانده تفنگداران دریایی آمریکا، در یک کنفرانس خبری مشترک در پنتاگون سخن می گفت، تاکید کرد: «ما اخیرا اقدامات فعال کمتری از ایرانی ها در خلیج فارس دیده ایم.»

این فرمانده بلندپایه آمریکایی از گمانه زنی درباره دلیل عقب نشستن شناورهای ایرانی در برابر نیروی دریایی آمریکا در تنگه هرمز در حالی که ایران و جهان در انتظار تصمیم پرزیدنت ترامپ بر سر برجام هستند، پرهیز کرد.

ریچاردسون گفت که هر گونه ایجاد رابطه میان فعالیت دریایی تهران در منطقه و تلاش هایش برای نجات توافق هسته ای «گمانه زنی محض خواهد بود.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG