لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۵

خیمه سلطنتی دوره قاجار در آمریکا به نمایش گذاشته می شود


بر گرفته از سایت cleveland.com

موزه هنر کلیولند در ایالت اوهایو آنچه را گفته می شود اکنون تنها خیمه سلطنتی ایرانی در یک موزه آمریکایی است بزودی به نمایش خواهد گذاشت.

به گزارش سایت کلیولند، خیمه، که میراث قرن ۱۹ دودمان قاجار است، به نام محمد شاه، که از ۱۸۳۴ تا ۱۸۴۸ میلادی حکومت می کرد، منقش شده است. بیش از ۳.۵ متر ارتفاع و حدود ۴ متر عرض دارد و از پشم با نقش های ابریشمی گل، گیاه و پرنده ساخته شده است.

موزه قصد دارد خیمه را برای نخستین بار در نمایشگاه ویژه ای از ۱۹ ژوئیه به نمایش بگذارد.

لوئیس مکی، سرپرست موزه منسوجات و هنر اسلامی کلیولند گفت در مجموعه های هنری در ترکیه نمونه های چادرهای دوره امپراتوری عثمانی زیاد است، اما چادرها و خیمه های ایرانی فوق العاده نادر هستند.

ویلیام گریس ولد، مدیر موزه گفت خیمه اثر هنری جالبی است و وقتی نصب شد، تجربه بسیار جالبی برای کسانی که به تماشای آن می روند فراهم خواهد آورد. آنها قادر خواهند بود در داخل آن قدم بزنند و کارهایی را که در آن انجام گرفته و ظرافتکاری ها را تماشا کنند.

هر دو گفتتد تا آنجا که می دانند موزه هنر سنت لوئیس، تنها موزه دیگر آمریکایی است که یک چادر ایرانی دارد،که در رشت ساخته شد اما سلطنتی نیست.

موزه کلیولند خیمه را در لندن از یک دلال آثار هنری بنام فرانسسکا گالووی، که در نقاشی های هندی و اشیاء درباری ، و منسوجات اسلامی و اروپایی متخصص است، به دست آورد.

خانم مکی گفت در دربارهای اسلامی، خیمه ها اغلب نمادهای ثروت و قدرت دیده می شدند. از خیمه ای که قرار است در کلیولند به نماش گذاشته شود، برای برگزاری مراسم تشریفاتی استفاده می شد.

گریس ولد در پاسخ به این پرسش که به نمایش گذاشتن اثری از ایران وقتی آمریکا در مذاکرات حساسی با تهران درگیر است چه معنایی دارد، گفت فکر می کند فرصتی برای بازدید کنندگان فراهم خواهد شد تا بیشتر با یکی از بزرگترین فرهنگ های جهان آشنا شوند. خیمه نماد تمدنی فوق العاده است.

XS
SM
MD
LG