لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۷

گزارش واشنگتن پست از مجوز دولت اوباما به جمهوری اسلامی


وزرای دولت اوباما به کنگره اطمینان داده بودند که ایران به سیستم مالی أمریکا دسترسی نخواهد داشت.
وزرای دولت اوباما به کنگره اطمینان داده بودند که ایران به سیستم مالی أمریکا دسترسی نخواهد داشت.

گزارشی از کرن دی یانگ در روزنامه واشنگتن پست

دولت اوباما در اقدامی غیرمعمول در آغاز سال ۲۰۱۶ به ایران کمک کرده بود درآمدهای نفتی خود را از حساب های بانکی در خارج از ایران پس بگیرد. نتیجه نزدیک به دو سال تحقیقات جمهوریخواهان نشان می دهد که دولت اوباما در آن دوره عملا درباره این تلاش ها به کنگره اطلاع نادرست داده بود.

بنا بر گزارش کمیته فرعی تحقیقات مجلس سنای ایالات متحده، وزارت دارایی دولت اوباما در ۲۴ فوریه ۲۰۱۶ مجوزی خاص برای بانک مسقط در عمان صادر کرد که اجازه می داد ریال از طریق نهادهای مالی آمریکا به یورو تبدیل شود. این مجوز برای تبدیل ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار صادر بود.

بر مبنای برجام که اجرای آن از ژانویه ۲۰۱۶ آغاز شده بود، ایران می توانست دارایی هایش را از بانک های خارجی برداشت کند. ایران درآمد حاصل از فروش نفت خود را در بانک مسقط به ریال عمان نگاه داشته بود که مبادله آن بسیار دشوار است. تهران به یورو نیاز داشت. یکی از راه ها استفاده از دو بانک آمریکایی مرتبط با بانک مسقط برای تسهیل این مبادله بود زیرا پشتوانه ریال عمان دلار آمریکا است.

برای این کار دولت اوباما وارد مذاکره با طرفین ایرانی و عمانی و دو بانک آمریکایی شد. وزارت دارایی دولت اوباما یک مجوز ویژه صادر کرد تا با وجود تحریم های موجود آمریکا انجام این مبادله را تضمین کند و حتی برای کمک با بانک مرکزی نیویورک تماس گرفت.

در نهایت هیچ یک از این تلاش ها جواب نداد. عمان مسیر کندتر و پیچیده تری را برای این مبادله و خرید وجوه خردتر یورو دنبال کرد تا دارایی ایران قابل انتقال شود.

با این وجود، مقام های دولت اوباما در گزارش های متعدد زیر سوگند در کنگره اصرار داشتند که به ایران اجازه دسترسی به نظام مالی آمریکا داده نخواهد شد.

سناتور راب پورتمن، رئیس کمیته فرعی تحقیقات مجلس سنا، می گوید: «دولت اوباما طی مذاکره بر سر توافق ایران مردم آمریکا را گمراه کرد. به نظرم این کار را از این جهت انجام دادند که برای رسیدن به یک توافق مستاصل بودند.»

یک مقام پیشین دولت اوباما می گوید صدور یک مجوز محدود برای مبادله مالی را نمی توان ایجاد امکان دسترسی به نظام مالی آمریکا توصیف کرد.

اعضای دموکرات کمیته سنا با وجودی که از تابستان ۲۰۱۶ در جلسات متعدد تحقیقات حضور داشتند، حاضر به امضای این گزارش ۵۲ صفحه ای نشدند.

۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار پولی که ایران قصد تبدیل آن را داشت بخشی از حساب بانکی ایران در بانک مسقط با موجودی ۱۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بود.

در گزارش کمیته سنا از دو بانک آمریکایی مذکور نام برده نشده است. این گزارش شامل اظهارات وزیر دارایی و معاون وزارت دارایی در دولت اوباما، نامه نگاری ها میان دولت اوباما و کنگره، مصاحبه با مقامات و همچنین مکاتبات داخلی بوده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG