لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۹

پژوهشگر دانشگاهی در استرالیا به ارسال قطعات رادارهای آمریکا به ایران متهم شد


ابزار خریداری شده توسط او به درد صنعت موشکی ایران می خورد.
ابزار خریداری شده توسط او به درد صنعت موشکی ایران می خورد.

یک پژوهشگر «دانشگاه کویینزلند» برای پرهیز از استرداد به ایالات متحده مبارزه می کند. مقام های آمریکایی او را به صادرات تجهیزات رادارهای نظامی به ایران متهم می کنند.

رضا دهباشی کیوی ۳۸ ساله هرگز پایش به ایالات متحده نرسیده است، اما به صادرات تجهیزات آمریکایی مورد استفاده در ردیابی هواپیماهای رادار گریز یا موشک محکوم است.

آقای دهباشی ممکن است با مجازات حداکثر ۲۰ سال زندان روبرو شود. سابقه تخلفات ادعایی او به سال ۲۰۰۸ زمانی که در ایران زندگی می کرد، بر می گردد.

دنیل کاروآنا، وکیل مدافع او، روز جمعه به قاضی دادگاه «بریسبین» گفت موکل او یک «پژوهشگر فوق العاده» در دانشگاه کویینز است که دوره دکترای خود را می گذراند و در حال ساخت دستگاهی برای تشخیص سرطان پوست است.

رضا دهباشی روز پنج شنبه دستگیر و به بازداشتگاه منتقل شد. مقام های آمریکایی می کوشند او را بر مبنای ۶ اتهام به آمریکا مسترد کنند.

بر اساس اسناد دادگاه، آقای دهباشی با اتهام توطئه در صادرات آمپلی فایرهای ویژه که در فهرست آمریکا «قطعات دفاعی» محسوب می شود، روبرو است.

دولت آمریکا مدعی است که او آمپلی فایرها را از شرکت های آمریکایی خریداری کرده است.

دیگر اتهام او «کمک و معاونت در صادرات قطعات دفاعی از ایالات متحده به ایران» است.

قاضی پرونده با درخواست آقای دهباشی برای آزادی با قید وثیقه تا جلسه رسیدگی دادگاه مخالفت کرده است. دادگاه استرالیا ۲۵ دسامبر درباره استرداد او به آمریکا تصمیم می گیرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG