لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۳

واشنگتن فری بیکن: آیا دولت ترامپ به یک برنامه موشکی خفیف ایران اجازه فعالیت می‌دهد


نشریه اینترنتی واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت: به گفته منابع آگاه، دولت ترامپ در آستانه به رسمیت شناختن برنامه موشک های بالیستیک ایران است. این تحول به جمهوری اسلامی اجازه می دهد به تولید و آزمایش یک رشته موشک هایی ادامه بدهد که قابلیت این را دارند اسرائیل را هدف قرار بدهند.

مذاکره کنندگان ارشد دولت ترامپ پس از هفته ها مذاکره با کشورهای اروپایی در برابر این درخواست که فقط فعالیت موشک‌های بالیستیک تا موشک‌های دوربرد محدود شود و زرادخانه موشک‌های کوتاه برد و میان برد ایران دست نخورده باقی بماند، عقب نشینی کرده‌اند. این موشک ها به راحتی اسرائیل و دیگر کشورهای خاورمیانه را در تیررس قرار می دهند.

این امتیازدهی که به دنبال ماه ها مذاکره بر سر آینده برجام و پیش از ضرب الاجل دوازده ماه مه اتفاق اقتاده است، مقام ها در کنگره و بعضی اعضای دولت را که خواهان اتخاذ موضعی سفت و سخت در برابر درخواست های اروپایی ها بوده اند، ناخشنود کرده است.

سناتور جمهوریخواه تد کروز، از منتقدان صریح توافق هسته ای ایران، درباره اصلاحیه پیشنهادی اروپایی ها که ظاهرا مورد تائید دولت ترامپ قرار گرفته است، می گوید این تلاش برای رسیدگی به برنامه مساله ساز موشکی ایران کافی نیست: «این اصلاحیه ها تنها ایرانی ها را از کارهایی که هرگز به سوی انجام آن نمی رفتند، باز می دارد. پرزیدنت ترامپ باید این وعده های توخالی را رد کرده و آمریکا را از این توافق فاجعه بار خلاص کند.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG