لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۰

دیپلمات ارشد آمریکایی نسبت به گسترش برنامه موشکی ایران هشدار داد


دیوید سترفیلد، مدیرکل وزارت خارجه آمریکا، می گوید اگر جمهوری اسلامی ایران به تولید فناوری موشک های پیچیده در منطقه ادامه بدهد از مجازات گریزی نخواهد داشت.

روزنامه جروسلم پست در گزارشی نوشت: اظهارات دیوید سترفیلد در کنفرانس سالانه «انستیتو مطالعات امنیت ملی» در تل آیو دو روز پس از آن عنوان شد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، به ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه، گفته بود اسراییل برای پرهیز از حضور دائم ایران در سوریه و تبدیل کردن لبنان به کارخانه ساخت موشک های نقطه زن در صورت لزوم دست به اقدام خواهد زد.

دیوید سترفیلد، مدیرکل وزارت خارجه آمریکا، چهارشنبه گفت: «ما نگران تمایل ایران به تکثیر فناوری موشک های برهم زننده ثبات در منطقه و تسلیح شبه نظامیان وابسته اش هستیم.». سترفیلد اشاره کرد شورشیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن از این تکنولوژی که در پرتاب به سوی شهرهای عربستان سعودی مورد استفاده قرار گرفت، برخوردار شده اند.

دیپلمات بلندپایه آمریکا تصریح کرد: «ما نمی خواهیم در آینده شاهد گسترش این فناوری، این سیستم های پیچیده، در هر کجا؛ نه در یمن نه یقینا برای حزب الله، باشیم».

دیوید سترفیلد گفت ایران بر روی بی ثباتی ناشی از داعش حساب باز کرده است: «ما هر ابزار در دست برای مهار، تحدید و نهایتا عقب نشاندن نفوذ ایران در سراسر منطقه را در نظر داریم. حمایت ایران از رژیم بشار اسد و حزب الله تهدیدی جدی البته برای اسراییل، ایالات متحده و منافع مشترک ما است.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG