لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۴

سناتور ریچ در واکنش به پرتاب ماهواره: جمهوری اسلامی همچنان اقدامات بدخواهانه خود را به نیازهای مردم ایران ترجیح می‌دهد


رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در واکنش به پرتاب یک ماهواره نظامی توسط سپاه پاسداران گفت که رژیم ایران همچنان اقدامات بدخواهانه خود را به نیازهای مردم ایران ترجیح می‌دهد.

جیم ریچ در بیانیه‌ای که دوشنبه ۸ اردیبهشت به وقت واشنگتن منتشر شد نوشت که در میانه بحران همه گیری کووید۱۹ و تقاضای رژیم برای کاهش تحریم‌ها، تهران بودجه سپاه پاسداران را افزایش داد و مقداری از منابع را به سمت برنامه پرتاب ماهواره سوق داد.

به گفته آقای ریچ، نخستین ماهواره نظامی ایران ادعاهای پیشین رژیم مبنی بر صلح آمیز بودن برنامه فضایی آن را رد کرد و فناوری موشکی پیشرفته آن را نشان داد.

در ادامه بیانیه آمده است که این اقدام ایران نشان از قابلیت دستیابی به موشک‌های بالیستیک قاره پیما دارد و ضعف‌های برجام را برجسته می‌کند.

او برنامه فضایی ایران را تهدیدی برای ملت های متمدن و بیانگر نیاز به تقویت دفاع موشکی در آمریکا دانست.

پیشتر وزیر خارجه ایالات متحده نیز برنامه فضایی ایران را خطرناک و غیرصلح‌آمیز خواند و گفت که دولت آمریکا هرگز ادعای جمهوری اسلامی مبنی بر غیرنظامی بودن این برنامه را باور نکرده است.

مایک پمپئو روز شنبه ۶ اردیبهشت با صدور بیانیه‌ای با اشاره به این که فناوری سامانه ماهواره‌بر با موشک‌های بالیستیک قاره‌پیما شباهت دارد گفت، هیچ کشوری به دنبال فناوری موشکی بالیستیک قاره‌پیما نبوده مگر به قصد حمل کلاهک هسته‌ای.

مایک پمپئو در پایان خاطر نشان کرد هنگامی که مردم ایران از پاندمی کرونا در رنج هستند و جان خود را از دست می‌دهند، قابل تاسف است که می‌بینیم رژیم منابع و تلاش خود را صرف اهداف تحریک‌آمیز نظامی می‌کند که هیچ کمکی برای مردم نیست.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG