لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۶

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: برنامه موشکی بخشی از توافق با ایران نیست


بن رودز مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت ایران به رفتارهایی که ما مفید نمی بینیم ادامه می دهد، اما این به توافق اتمی ارتباط ندارد
بن رودز مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت ایران به رفتارهایی که ما مفید نمی بینیم ادامه می دهد، اما این به توافق اتمی ارتباط ندارد

کاخ سفید آمریکا با تایید این که ایران شرایط توافق جامع هسته ای را رعایت می کند، می گوید پرتاب موشک های بالیستیک مقوله ای جداگانه است.

بن رودز قائم مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز پنجشنبه ضمن بیان این مطلب، اهمیت توافق اتمی را یادآور شد و گفت توانایی درهم آمیختن فناوری هسته ای و موشکی "خطرناک ترین وضع" برای آمریکا و متحدانش خواهد بود.

آقای رودز در گفتگویی کوتاه با خبرنگاران در حاشیه نشست امنیت هسته ای واشنگتن، گفت "ایران تا کنون به تعهدات عمده خود بر اساس برجام عمل کرده" و سپس گام های اصلی را که تهران برای محدود کردن فعالیت های اتمی در راستای توافق برداشته است، تشریح کرد.

وی همچنین گفت "ما می دانیم ایران به رفتارهایی که ما مفید نمی بینیم - موشک های بالیستیک، حمایت از تروریسم، فعالیت های بی ثبات کننده در منطقه - ادامه می دهد. اما (اینها) به توافق هسته ای ارتباط ندارد. اینها مسائل جداگانه ای هستند که ما قادریم به آنها پاسخ دهیم."

ایران اصرار داشت برنامه موشکی آن در دستور مذاکرات اتمی قرار نگیرد. در نتیجه، دولت ایالات متحده می پذیرد یک پرتاب های موشکی توسط ایران، دست کم برجام را نقض نمی کند.

از طرف دیکر، دولت آمریکا تاکید دارد این آزمایش های موشکی با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد مغایرت دارد. این قطعنامه که در ژوئیه گذشته تصویب شد، از ایران خواسته از پرتاب موشک های با توانایی حمل کلاهک هسته ای خودداری کند.

بن رودز همچنین گفت، هرچند برجام موشک ها را شامل نمی شود، اما "این واقعیت که آنها برنامه موشکی بالیستیک دارند، دلیل بیشتری برای نیاز به یک توافق اتمی فراهم می آورد."

وی در ادامه افزود "آنچه خطرناکترین وضعیت را برای آمریکا، اسرائیل ، شریکان و متحدان ما در منطقه بوجود می آورد، این است که آنها قادر شوند فناوری موشکی بالیستیک را با توانایی تسلیحات هسته ای در هم آمیزند."

مشاور امنیت ملی کاخ سفید، اظهار نظر کرد که توافق جامع هسته ای ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۴، "تهدید اتمی را منتفی می کند."

در این میان، وزیر دفاع ایران اظهار اطمینان کرده است که شورای امنیت سازمان ملل متحد هیچ عملی علیه تهران به دلیل پرتاب موشک انجام نخواهد داد.

او در گفت و گو با تلویزیون دولتی ایران، پاسخ آمریکا به آزمایش های موشکی ایران را بخشی از آنچه او "ایران هراسی" نامید دانست و گفت، یقین دارد شورای امنیت پاسخ نخواهد داد، زیرا "اقدامات ما نه برجام را نقض می کند و نه با قطعنامه ۲۲۳۱ مغایرت دارد."

XS
SM
MD
LG