لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۰

گزارش آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا: ایران دارای بزرگترین نیروی موشکی در خاورمیانه و تهدید عمده‌ای برای امنیت آمریکا است


تاکنون چند بار بقایای موشک‌های ساخت ایران در حمله در دیگر کشورها مورد استفاده قرار گرفته است.
تاکنون چند بار بقایای موشک‌های ساخت ایران در حمله در دیگر کشورها مورد استفاده قرار گرفته است.

آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در جدیدترین گزارش خود با اعلام این مطلب که ایران دارای بزرگ‌ترین نیروی موشکی در خاورمیانه است،‌ بر اهمیت درک تهدیدی که از سوی ایران متوجه امنیت ایالات متحده و همپیمانانش است، تاکید کرد.

آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در گزارشی که روز سه‌شنبه ۲۸ آبان ماه منتشر شده است اعلام کرد که جمهوری اسلامی در طول عمر ۴۰ ساله خود مخالف حضور ایالات متحده در خاورمیانه بوده است. ایران از طریق دو نهاد نظامی یعنی ارتش و سپاه پاسداران به اهداف مهم استراتژیک خود که ابتدا «بقای رژیم» و دیگری «حفظ یک موقعیت برتر در منطقه» است، می پردازد.

در گزارش آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا آمده است که «ایران، به خاطر نداشتن یک نیروی هوایی مدرن، برای دستیابی به توانایی انجام حملات با برد بالا، به‌سوی موشک‌های بالیستیک به عنوان یک توان تهاجمی دوربرد رفته است تا مخالفانش در منطقه را از حمله منصرف کند.»

پنتاگون همچنین در این گزارش نهاد اطلاعاتی خود اعلام کرد که «ایران همچنین دارای بزرگ‌ترین نیروی موشکی در خاورمیانه است» که می تواند «اهدافی تا ۲ هزار کیلومتر دورتر را در سراسر منطقه هدف قرار دهد.» در این گزارش همچنین با یادآوری این نکته که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت مبنی بر تحریم تسلیحاتی ایران کمتر از یک سال دیگر منقضی می‌شود، بر اهمیت درک تهدیدی که ایران برای آمریکا و امنیت آن و نیز برای همپیمانان آمریکا دارد، تاکید شده است.

ایالات متحده می‌گوید که جمهوری اسلامی بزرگترین دولت حامی تروریسم است، برنامه موشکی بالیستیک خود را برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ادامه می دهد، و عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است.

آزمایش‌های موشکی ایران پیش از این نیز با واکنش کشورهای غربی مواجه شده بود و آنها بارها از جمهوری اسلامی خواسته بودند تولید و آزمایش این موشک‌ها را متوقف کند.

ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف (از جمله عبری) شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود.

دولت پرزیدنت ترامپ در یکسال اخیر فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرده و گفته است که رژیم ایران باید مثل یک کشور عادی رفتار کند و از تلاش برای دستیابی به جنگ‌افزارهای هسته‌ای، برنامه گسترده موشکی، کمک به تروریسم، و سایر اقدامات تنش برانگیز خود دست بردارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG