لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۸

مقامات آمریکایی می‌گویند با ضعیف شدن ایران، پنتاگون روند کاهش حضور نظامی خود در خاورمیانه را آغاز می‌کند


آرشیو
آرشیو

ایالات متحده در حال بیرون بردن سامانه‌های ضدموشکی پاتریوت از عربستان سعودی است. دو اسکادارن جت‌های جنگنده آمریکا نیز پیشتر منطقه را ترک کرده بودند و پنتاگون همچنین به زودی کاهش حضور نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس را مد نظر قرار می‌دهد. این تحولات جدید را روزنامه وال استریت ژورنال روز پنجشنبه به نقل از چند مقام آمریکایی که نامشان منتشر نشده، گزارش کرده است.

به گزارش وال استریت ژورنال، این تصمیم پنتاگون برای کاهش حضور نیروهایش در منطقه بر اساس ارزیابی برخی مقامات است که می‌گویند تهران دیگر تهدید فوری برای منافع استراتژیک آمریکا به شمار نمی‌رود.

وال استریت ژورنال می‌نویسد که این کاهش حضور نظامی آمریکا نقطه آغازی بر پایان روند افزایش نیروها برای مقابله با ایران محسوب می‌شود. افزایش حضور نظامی آمریکا پس از یک رشته خصومت‌ها در منطقه، از جمله حمله به تاسیسات نفتی عربستان در سال گذشته، صورت گرفته بود.

به نوشته وال استریت ژورنال، مقامات آمریکایی معتقدند که استقرار نظامی آمریکا برای بازداشتن ایران - همراه با حمله ماه ژانویه که به کشته شدن سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده ایرانی، منجر شد - تهران را غافلگیر کرد. از سوی دیگر، ایران در حال مبارزه با گسترش شیوع ویروس کرونا است.

صدای آمریکا در تلاش است تا دیدگاه‌های دولت آمریکا در این مورد را جویا شود. این مطلب پس از دریافت اطلاعات بیشتر به‌روز‌رسانی می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG