لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۳

یک دیدگاه: ترامپ قصد ندارد جنوب خاورمیانه را به نفع ایران رها کند


آقای ترامپ در عربستان سیاست جدید آمریکا را با رهبران کشورهای مسلمان در میان گذاشت.
آقای ترامپ در عربستان سیاست جدید آمریکا را با رهبران کشورهای مسلمان در میان گذاشت.

روئل مارک گرکت در ویکلی استاندارد نوشت: رویکرد جدید پرزیدنت ترامپ به خاورمیانه ایالات متحده را به وضعیتی بازمی گرداند که به مهار ایران متعهد می ماند در حالی که از نظر فلسفی مسیر قبل از یازدهم سپتامبر را برای مبارزه با ستیزه جویی اسلامی سنی در پیش می گیرد. رهبران عرب سنی دلایلی برای موافقت با این رویکرد دارند. هر چقدر که دونالد ترامپ در دوره کاندیداتوری خواهان پرهیز از جنگ و ائتلاف های پر هزینه بود، پرزیدنت ترامپ اینک به روشنی ثابت کرده که قصد ندارد جنوب خاورمیانه را در مقابل تخاصم ایران به حال خود رها کند.

سخنرانی رییس جمهوری آمریکا در اجلاس ریاض که بیش از هر چیز درباره ایران بود نشان داد که ترامپ تحت تاثیر انتخاب مجدد حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، قرار نگرفته است.

اعراب منطقه خلیج فارس که نمی دانستند چطور جلوی ایرانی که شبه نظامیان شیعه را در عراق و سوریه فرماندهی می کند بگیرند از این وحشت داشتند که واشنگتن دوباره در پی ایجاد ارتباطات غیرعلنی با عناصر میانه رو در تهران باشند و آن ها قربانی این وضع شوند.

این احتمال وجود دارد که وقتی دولت ترامپ بازبینی سیاست ایران را در ماه اوت به پایان ببرد، کاخ سفید با جدیت امپریالیسم شیعه جمهوری اسلامی، توسعه موشک های بالیستیک اش، و بمب ساعتی موسوم به برجام را هدف بگیرد. توافق هسته ای تضمینی بر این است که تهران طی سیزده سال می تواند یک برنامه غنی سازی اورانیوم با ابعاد صنعتی داشته باشد.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG