لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۴

۱۱ سال از ناپدید شدن «باب لوینسون» در ایران گذشت


تغییر چهره آقای لوینسون از چپ به راست، از زمان بازداشت تا آخرین تصویر منتشر شده.
تغییر چهره آقای لوینسون از چپ به راست، از زمان بازداشت تا آخرین تصویر منتشر شده.

گزارشی از لیسا جِی هوریاش در وبسایت روزنامه «سان سِنتینل» فلوریدا

رابرت لوینسون، شهروند ساکن کورال اسپرینگ ایالت فلوریدا و مامور بازنشسته اف بی آی، پس از یازده سال هنوز به خانه بازنگشته است.

تقاضاها از دولت های آمریکا و ایران جواب نداده است. درخواست ها از رهبران مذهبی و شرکت های طرف تجارت با ایران به نتیجه ای نرسیده است.

اگر لوینسون زنده باشد، بیش از هر شهروند دیگری در تاریخ ایالات متحده گروگان بوده است.

دفتر «انجمن ماموران ویژه پیشین اف بی آی» در «فورت لادردیل» ایالت فلوریدا به همین مناسبت نشستی برگزار کرد. دیگر دفاتر این انجمن در سراسر ایالات متحده در ماه مارس به یاد باب لوینسون مراسم مشابهی برپا می کنند.

باور عمومی بر این است که مقام های ایران لوینسون را در ۹ مارس ۲۰۰۷ در هتل محل اقامت اش در جزیره کیش دستگیر کردند. او در ماموریتی از سوی سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا قصد داشت یک آدمکش متولد آمریکا را به عنوان منبع اطلاعاتی در داخل ایران به خدمت بگیرد.

سال ها از دریافت شواهدی از زنده بودن لوینسون می گذرد. یک ویدئو در نوامبر ۲۰۱۰ از او منتشر و در آوریل ۲۰۱۱ چهار عکس از او دریافت شد.

کریستین لوینسون، همسر باب لوینسون، می گوید «ایرانی ها خیلی همکاری نکرده اند. ما باید» ایران «را زیر فشار بگذاریم» تا ایرانی ها «آن چه را از باب می دانند به ما بگویند. ما معتقدیم پاسخ در دست آن ها است.»

کنگره سعی کرده است ایران را زیر فشار بگذارد. ایران دخالت در این ماجرا را رد می کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG