لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۶

آمریکا بمب گذاری های بیروت را محکوم می کند


مقامات لبنان به تحقیق درباره دوبمب گذاری انتحاری که در نزدیکی سفارت ایران دربیروت روی داد، و صحنه ای از اجساد، خون، و اتومبیل های سوخته برجا گذاشت، ادامه می دهند.
حملات دو گانه درمحله ثروتمند نشین بیرحسن، درحومه های جنوبی پایتخت لبنان، که شیعیان برآن مسلط هستند، روی داد. دست کم بیست و پنج تن، ازجمله یک دیپلمات ایرانی جانسپردند،و بیش ازیکصد وچهل نفرمجروح شدند. انفجارنخستین بمب توسط مهاجمی که گزارش می رسد سوارموتورسیکلت بود، تماشاگران را به طرف پنجره های ساختمان کشاند، ووقتی دومین بمب انداز انتحاری، با یک خود رو پرازمواد منفجره کمتراز دو دقیقه بعد حمله کرد، حداکثرخسارات را وارد آورد.
یک گروه تروریستی وابسته به القاعده، بریگادهای عبداله، مسئولیت حملات را برعهده گرفت وگفت تا حزب اله، که رژیم ایران ازان حمایت می کند، نیروهایش را ازلبنان خارج نکند، ادامه خواهد یافت. نیروهای حزب اله وایران برای حفظ قدرت بشاراسد متحد ایران به جنگ درسوریه پیوسته اند.
جان کری وزیرامورخارجه آمریکا دربیانیه ای آنچه را بمب گذاری های تروریستی بی معنا و نفرت انگیز درسفارت ایران در بیروت نامید محکوم کرد وگفت «ما به قربانیان وخانواده های آنها تسلیت می گوئیم، وتمام طرف ها را ترغیب می کنیم برای پرهیز از بدترشدن وضع آرام بمانند وخویشتنداری بکاربرند».
جان کری گفت «ایالات متحده آمریکا از هزینه تروریسم که متوجه دیپلمات های خود ما درسراسر جهان بوده است بخوبی آگاه است، و با مردم ایران پس ازاین حمله خشونتیار و غیر قابل توجیه که جان دست کم یکی از دیپلمات های آنها را گرفت، همدردی می کنیم».
جی کارنی سخنگوی کاخ سفید نیزدرگفت وگو با خبرنگاران انفجارها رامحکوم کرد وگفت آمریکا از تعهد لبنان به تحقیق کامل درباره حمله پشتیبانی می کند.
او از تمام طرف ها خواست با تحقیقات همکاری کنند تا آن که مسئولان بدست عدالت سپرده شوند.
کارنی گفت «عملیات تروریستی فقط تعهد ما را به کار با نهادهای دولت لبنان، از جمله نیروهای مسلح و نیروهای امنیت داخلی، برای مسلم ساختن ثبات، حاکمیت وامنیت لبنان، تقویت می کند».
XS
SM
MD
LG