لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۴

دیدگاه| چرا «جان کری» با «جرج لوگن» سیاستمدار دو قرن پیش آمریکا مقایسه شد


ملاقات های جان کری با طرف ایران موجب واکنش مقام های دولت ترامپ شد.
ملاقات های جان کری با طرف ایران موجب واکنش مقام های دولت ترامپ شد.

یادداشتی در وال استریت جورنال از ست لیپسکی، سردبیر نیویورک سان

جرج لوگن سیاستمداری اهل ایالت پنسیلوانیا بود که اقدامات بدون اجازه اش برای پایان دادن به جنگ فرانسه و آمریکا به «قانون لوگن مصوب سال ۱۷۹۹» منجر شد. این قانون دیپلماسی آزادانه را غیرقانونی کرد.

روزنامه نیویورک پست اقدام جان کری، وزیر خارجه دولت اوباما، در دیدار با مقام های ایرانی برای نجات توافق هسته ای را «نقض صریح» قانون لوگن خوانده است.

نیویورک تایمز هفته پیش به نقل از کارشناسان گفت آیت الله ها بر روی فلج شدن دولت ترامپ در انتخابات میاندوره ای کنگره یا شکست در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ قمار کرده اند.

آیا دموکرات ها در حال تبانی با ایرانی ها هستند؟ یا جان کری به محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، راه و چاه را یاد می دهد.

جان کری گفته است در تماس هایش با ایرانی ها بسیار صریح بوده و تلاش کرده است در یابد ایران چه کارهایی ممکن است برای تغییر شرایط در خاورمیانه انجام بدهد.

جان کری در دهه ۷۰ میلادی به عنوان یک کهنه سرباز مخالف جنگ ویتنام با فرستاده دشمن در پاریس ملاقات کرد و در جلسه ای معروف در کمیته روابط خارجی سنا گفت اگر آمریکا تاریخی برای پایان جنگ ویتنام تعیین کند، کمونیست ها امکان عبور امن نیروهای آمریکا را فراهم می کنند.

کری وقتی در سال ۱۹۸۵ سناتور شد به همراه تام هارکین، نماینده ایالت آیوا، به دیدار دانیل اورتگا، رهبر مارکسیست نیکاراگوئه رفت.

آن زمان سناتور بری گلدواتر اشاره داشت که کری قانون لوگن را زیر پا گذاشته است اما اتهامی علیه او وارد نشد. قانون لوگن طی ۱۶۶ سال مورد استفاده قرار نگرفته است. علت آن احتمالا این است که در موارد بحث انگیز گذشته مساله خیلی روشن نبوده یا تماس ها از سوی نماینده کنگره انجام گرفته بود. سال ۲۰۱۵، ۴۷ سناتور در نامه ای به رهبر جمهوری اسلامی ایران در باره ضعف هر گونه توافقی که مورد تصویب کنگره قرار نگیرد، هشدار داده بودند.

در سال ۲۰۱۷، قانونگذاران دموکرات نامه ای به وزیر دادگستری دولت اوباما نوشتند و از او خواستار تحقیقاتی درباره پرزیدنت منتخب دونالد ترامپ برای دیپلماسی بدون اجازه اش شدند. آن ها از تماس های ترامپ با رهبران خارجی طی دولت انتقالی ناخشنود بودند.

اما تا کنون پرونده ای به روشنی نمونه جان کری نبوده است. پرزیدنت ترامپ در توئیتی تماس های جان کری با رژیم بسیار متخاصم ایران را غیرقانونی توصیف کرد. آیا رئیس جمهوری این بار قانون لوگن را به اجرا خواهد گذاشت؟

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG