لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۱

کارشناسان نظامی: جنگنده جدید ایران عملا بازسازی جت‌های آمریکائی دهه ۱۹۷۰ است


خیلی از کاربران ایرانی در فضای مجازی این دو عکس از جت جدید ایران (بالا) و مدل نیم قرن پیش آمریکایی را کنار هم گذاشته اند.
خیلی از کاربران ایرانی در فضای مجازی این دو عکس از جت جدید ایران (بالا) و مدل نیم قرن پیش آمریکایی را کنار هم گذاشته اند.

جمهوری اسلامی ایران این هفته از یک هواپیمای جت جنگنده رونمائی کرد که بنا به ادعای حکومت،کلا از طراحی تا ساخت، محصول خود ایران است. اما کارشناسان هوایی در درستی این ادعا تردید دارند.

تلویزیون دولتی ایران روز سه شنبه گزارشی از رونمائی جت جنگنده «کوثر» داشت که حسن روحانی و خلبان بر آن سوار بودند.

به گزارش شبکه خبری «سی ان بی سی» کارشناسان نظامی و هوائی این ادعای حکومت ایران را بی درنگ زیر سوال برده و تاکید دارند که این جت، شکل بازسازی شده «اف- ۵»های آمریکاست که پنج سال پیش از انقلاب به ایران فروخته شد.

این کارشناسان می گویند جت جنگنده دو نفره ایران، در واقع بازسازی شده هواپیمای آمریکایی است که در اوایل دهه ۱۹۷۰ ساخته شد. حدس زده می شود که ایران هنوز ۴۸ فروند از آن هواپیماهای نیم قرن پیش را در اختیار دارد و از آنها استفاده می کند.

جوزف دمپسی پژوهشگرنظامی و دفاعی در«مرکز بین المللی مطالعات استراتژیک» با مقایسه «اف ۵» با «کوثر» شباهتهای بسیار زیاد آنها را نشان داد.

یک کارشناس دیگر مسائل هوائی به این شبکه خبری آمریکائی گفته است شاید ادعای ایران در مورد ساختن برخی از قطعات هواپیمای جدید درست باشد اما اینکه کل هواپیما در داخل ایران طراحی و ساخته شده باشد، بی اساس است. حداکثر اینکه سامانه کنترل الکترونیکی هواپیما را که پنج دهه پیش ساخته شده بود، بهسازی کرده باشند.

جان سلنر کارشناس مسائل هوائی و دفاعی در این باره می گوید حکومت ایران که از ناحیه آمریکا، اسرائیل و عربستان سعودی زیر فشار قرار گرفته است با اعلام ساخت هواپیمای جنگنده می خواهد به مردم ایران بگوید راههائی برای حمایت و حفاظت خود یافته است.

سلنر اضافه می کند که آنها در حال بومی سازی قابلیتهای خود هستند اما هنوز تا طراحی، و ساخت هواپیما با اتکا به خود راه درازی در پیش دارند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG