لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۸

«جهانگیر آموزگار» اقتصاددان و عضو سابق هئیت اجرایی صندوق بین‌المللی پول درگذشت


نقاشی از آقای آموزگار که هفته نامه «تجارت» بعد از انتشار مقاله ای از او در نقد اقتصادی دولت احمدی نژاد کشید.
نقاشی از آقای آموزگار که هفته نامه «تجارت» بعد از انتشار مقاله ای از او در نقد اقتصادی دولت احمدی نژاد کشید.

جهانگیر آموزگار اقتصاددان ایرانی که سالها در مقام یکی از اعضای ارشد صندوق بین المللی پول فعال بود، روز چهارشنبه دیروز در ۹۸ سالگی در واشنگتن درگذشت. آقای آموزگار علاوه بر کمک به اقتصاد ایران، در پیشبرد و توسعه اقتصادی بسیاری از کشورهای درحال توسعه نقشی فعال و موثر داشت.

«جهانگیر آموزگار» فرزند «حبیب الله آموزگار» از قضات وزارت عدلیه ایران در دوران رضا شاه و برادر بزرگتر «جمشید آموزگار» نخست وزیر پیش از انقلاب (۱۳۵۶ تا ۱۳۵۷) بود که پیشبرد مهم ترین هدف اوپک برای قیمت گذاری نفت و تلاش برای ایجاد فضای باز سیاسی در ایران پیش از انقلاب اسلامی را در مقام نخست وزیری کارنامه خود داشت.

وجه مشخصه و مشترک هر دو برادر در امور اقتصادی بود اما جهانگیر بیشتر دوران زندگی خود را در واشنگتن برای همکاری با کارشناسان امور مالی در صندوق بین المللی پول و بانک جهانی صرف کرد و به همان اندازه در صحنه بین المللی شناخته می شد که برادرش جمشید در صحنه سیاسی و اقتصادی ایران.

جهانگیر آموزگار وهمسرش النور، هفت سال پیش، صندوق هنر معاصر در نگارخانه هنر فریر در موسسه «اسمیتسونین» واشنگتن را دائر کردند. اسمیتسونین بزرگ‌ترین موزه علمی-فرهنگی و تحقیقاتی جهان است که از نظر حیطه کاری و نوع برنامه‌ها و فعالیت‌هایش، شبیه به سازمان میراث فرهنگی ایران است.

شهبانو فرح پهلوی در پیام تسلیتی که در وب سایت خود خطاب به کورس آموزگار یکی دیگر از برادران جهانگیر و جمشید آموزگار منتشر کرد، از جهانگیر آموزگار به عنوان مردی ایران دوست ، دانشمند، وخدمتگزاری صدیق به ایران نام برد و نوشت وی از نسلی بود که به همت آن نسل اقتصاد ایران رونق و شکوفائی درخور ملاحظه ای یافت.

کورس آموزگار نیز در دوران پیش از انقلاب عهده دار مقامات ارشدی بود که وزارت آبادانی و مسکن از جمله آنهاست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG