لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۲

عضو جمهوریخواه کمیته نیروی دریایی مجلس نمایندگان آمریکا: ایران به رفتار مخرب در منطقه ادامه می‌دهد


راب ویتمن رئیس جمهوریخواه کمیته فرعی نیروی دریایی که زیر مجموعه کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان کنگره آمریکا است، برخورد نظامی اخیر میان ایران و اسرائیل درسوریه را معرف سیاست های تهاجمی تهران در منطقه می داند.

این نماینده ایالت ویرجینا که دیروز در اندیشکده هادسن سخنرانی می کرد، افزود وقایع اخیر نشان داد که جمهوری اسلامی ایران از جاه طلبی‌های اتمی اش دست برنداشته و می خواهد به نفوذ سیاسی و نظامی مخرب خود در منطقه گسترش بدهد.

در این نشست که با هدف بررسی توان نظامی دریایی آمریکا در جهان برگزار شد، آقای ویتمن در پاسخ به سئوال بخش فارسی صدای آمریکا در مورد دیدگاهش درباره خروج آمریکا از برجام گفت تحرکات نظامی اخیر جمهوری اسلامی ایران در منطقه نشان داد تصمیم پرزیدنت ترامپ تصمیم درستی است زیرا تهران کماکان دنبال افزایش نفوذ و اقدامات بی ثبات کننده در خاورمیانه است.

این عضو کنگره آمریکا افزود: درگیری نظامی که بین ایران و اسرائیل رخ داد، صرف نظر از اینکه چه کسی آغازگر آن بود نشانگر وجود صحنه ای بسیار حساس در منطقه است. حال با خروج از برجام باید فشار بر ایرانیها افزایش یابد. باید به آنها فهماند که نمی توان چنین کارهایی را در منطقه ادامه داد.

وی گفت: آمریکا می داند که ایران از طریق گروههای نیابتی اش از جمله حوثی ها علیه عربستان سعودی عملیات نظامی انجام می دهد؛ عربستان سعودی از طریق قطر و دیگران مورد تهدید است. بنابراین ایران در نتیجه خروج آمریکا از برجام تلاش دارد که نفوذش در منطقه را افزایش دهد.

این قانونگذار آمریکایی از حزب جمهوریخواه افزود که یکی از تبعات خروج آمریکا از برجام افزایش انگیزه ای برای اروپایی ها به قانع کردن ایران در بازگشت به میز مذاکره برای دستیابی به توافقی جامع است.

وی افزود: حال سئوال اینست که چه باید کرد؟ چگونه می توانیم با متحدان مان و دیگران در جهان نه تنها جلوی برنامه ایران برای دستیابی به تسلیحات اتمی را بگیریم ، بلکه با تلاشهای هماهنگ شده اش که با هدف گسترش حضورش در خاورمیانه و علیه متحدانمان است، مقابله کنیم.به نظرم باید همه این مسائل با هم رسیدگی شود. اگر به هریک از این مسائل به تنهایی نگاه کنیم، بحرانی دیده نمی شود. باید به اقدامات ایران به عنوان قلدر در منطقه رسیدگی شود، در غیر این صورت به کارهایش ادامه خواهد داد.

آقای ویتمن که بیش از یک دهه، در کنگره آمریکا به قانونگذاری پرداخته است، گفت که توافق آتی باید جامع باشد.

وی افزود: حالا چگونه باید به کلیت تهاجم ایران از جمله تهاجمات نظامی و برنامه جاه طلبانه هسته ای آن پاسخ بدهیم. برنامه هسته ای آنها نه تنها برای منطقه بلکه طی سالهای آینده تهدید مستقیم برای آمریکاست. حالا با خروج از برجام فرصتی فراهم شده که به همه این مسائل یکجا بپردازیم. وقایع اخیر در منطقه هم ضرورت این رسیدگی را دوچندان کرده است.

با اعلام تصمیم پرزیدنت ترامپ به خروج از برجام، طی سه ماه و شش ماه آینده آن بخش از تحریمهای آمریکا که در چارچوب توافق اتمی برداشته شده بود بار دیگر اجرایی خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG