لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۷

شاپيرو: گزینه نظامی در صورت لزوم «آماده» است


واکنش ايران به حمله احتمالی اسراييل چه خواهد بود؟
واکنش ايران به حمله احتمالی اسراييل چه خواهد بود؟
فرستاده آمريکا به اسرائیل در هفته جاری اعلام کرد که واشنگتن آماده است در صورت لزوم برای متوقف کردن ایران از به دست آوردن سلاح هسته ای از گزينه نظامی استفاده کند و در حال حاضر برنامه هايی را برای حمله احتمالی تدارک ديده است.

فرستاده آمريکا، دانیل شاپیرو، به اعضای کانون وکلای اسرائیل گفت «حل و فصل اين مسئله با بکار بردن فشار از طرق دیپلماتیک بجای استفاده از نيروی نظامی ترجیح داده می شود»

او در عين حال افزود، «این بدان معنا نیست که گزینه [حمله نظامی] قابل استفاده نيست. نه تنها اين گزينه موجود است، بلکه آماده نيز هست. برنامه ريزی لازم انجام شده است تا از آمادگی آن اطمينان حاصل شود»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، که می گويد نوار اين اظهارات شاپيرو را بدست آورده است عقربه ساعت ديپلماتيک به لحظات پايانی نزديک می شود. او می گويد «ما باور داريم که مدتی وقت وجود دارد ، اما اين زمان نامحدود نيست... و ما در یک نقطه خاص، ممکن است به اين قضاوت برسيم که دیپلماسی کار نمی کند.»

اين نظرات فرستاده آمريکا برای اولین بار توسط روزنامه اسرائیلی «ماکور ريشون» در روز پنجشنبه منتشر شد. دانيل شاپيرو اين اظهارات را روز سه شنبه ابراز کرده بود. سخنگوی سفارت آمريکا در تل آويو در مورد اين نظرات که از راديو تلويزيون اسرائيل پخش شد، توضيحاتی نداد.

ایالات متحده، اسرائیل و بسیاری از جامعه بین المللی معتقدند که برنامه هسته ای ایران در تلاش برای به دست آوردن سلاح هسته ای است. تهران اين اتهام را رد می کند و می گويد اين برنامه جهت توليد انرژی برای مصارف غير نظامی و پزشکی است.
XS
SM
MD
LG