لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

دیدگاه| وقتی غرب مشغول جنگ با داعش بود، ایران منطقه را در دست گرفت


سلیمانی رهبری نیروهای ایران را در عراق و سوریه بر عهده دارد.
سلیمانی رهبری نیروهای ایران را در عراق و سوریه بر عهده دارد.

یادداشتی از موشه آرنز در روزنامه هاآرتص

پس از حمله داعش به شهرهای اروپایی نابودی این گروه به هدف اصلی واشنگتن تبدیل شد، در حالی که پیامد پیروزی ائتلاف علیه داعش مورد بی اعتنایی شدید قرار گرفت.

داعش دیگر عملا شانسی ندارد اما پیروز ایران است. تسلط تهران بر عراق تقویت شده است؛ کنترل ایران در سوریه با هیچ چالشی روبرو نیست؛ گروه دست نشانده اش، حزب الله به صف فاتحان پیوسته است؛ و کردها، متحدان حقیقی آمریکا، به حال خود رها شده اند و امیدشان برای استقلال از دست می رود. آیا این بهای شکست داعش بود؟

وقتی غیرطبیعی ترین ائتلاف متشکل از آمریکا، روسیه، پیشمرگه های کرد، ایران، عراق، رژیم بشار اسد و قدرت های اروپایی برای شکست داعش تشکیل شد کمتر کسی عواقب آن را جدی گرفت.

برای شکست داعش نیازی به افزودن ایران نبود. داعش بدون کمک ایران و سپاه پاسداران می توانست به سادگی شکست داده شود. اگر چنین می شد نیازی نبود کردها را به حال خودشان رها کنیم. تهدید متوجه متحدان آمریکا در خاورمیانه ناشی از ایران و گروه های دست نشانده اش است. به داعش باید به عنوان هدف ثانویه نگاه می شد.

در واشنگتن دارند این اشتباه جدی در برخورد با ایران را در می یابند. دیر شده ولی هنوز خیلی دیر نشده است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG