لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۱

در پی حمله شبه نظامیان مورد حمایت ایران به سفارت آمریکا در عراق؛ مارک اسپر: حدود ۷۵۰ سرباز در منطقه مستقر می شوند


در پی حمله شبه نظامیان مورد حمایت ایران به سفارت آمریکا در عراق، وزیر دفاع ایالات متحده از مستقر شدن فوری حدود ۷۵۰ سرباز در منطقه خبر داد و تاکید کرد که آمریکا از افراد و منافع خود در هر جایی از جهان که باشد محافظت خواهد کرد.

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا ردر یک توئیت روز سه شنبه ۱۰ دی ماه نوشت که حدود ۷۵۰ سرباز فوراً در منطقه مستقر خواهند شد و سربازان بیشتری متعلق به واحد نیروهای واکنش سریع آماده استقرار در چند روز آینده هستند.

وزیر دفاع آمریکا افزود: «این استقرار نیرو یک اقدام احتیاطی و متناسب بوده که در پاسخ به افزایش سطح تهدید علیه پرسنل و تاسیسات آمریکا همچون اتفاقاتی که امروز در بغداد مشاهده کردیم، اتخاذ شده است.»

او در ادامه نوشت که آمریکا از افراد و منافع خود در هر جایی از جهان که باشد محافظت خواهد کرد.

همچنین شبکه فاکس نیوز روز چهارشنبه ۱۱ دی ماه در گزارشی به نقل از سه مقام نظامی آمریکا نوشت که به لشگر ۸۲ هوابرد نیروی زمینی ارتش آمریکا دستور استقرار احتمالی نیروهای خود از «تیپ آماده استقرار» در کویت پس از حمله به سفارت آمریکا از سوی صدها شبه نظامی مورد حمایت ایران، داده شده است.

این شبکه خبری اعلام کرد که بعضی از نیروهای هوابرد آمریکا با هواپیماهای باربری از نوع بوئینگ سی‌-۱۷ وابسته به نیروی هوایی در پایگاه «فورت براگ» ایالت کارولینای شمالی کشور را به مقصد خارج ترک کرده‌اند.

فاکس نیوز در ادامه گزارش خود نوشت که گفته می شود حدود ۴هزار چترباز آمریکا که با نام «دی‌آر‌بی» شناخته می شوند، اعلام شده تا برای استقرار احتمالی در روزهای آینده آماده شوند. این دستور پس از آن است که صدها نفر از شبه نظامیان تحت حمایت ایران روز سه‌شنبه دهم دی ماه به سفارت ایالات متحده در بغداد حمله کردند.

در حال حاضر طبق توافق ایالات متحده و عراق بیش از پنج هزار نیروی آمریکایی در عراق حضور دارند.

خبر اعزام حدود ۷۵۰ نیروی آمریکایی به منطقه از سوی وزیر دفاع آمریکا پس از آن اعلام شد که ده‌ها نفر از هواداران شبه نظامیان شیعه عراقی به سفارت آمریکا در بغداد حمله کردند. به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس،‌ این مهاجمان که بسیاری از آن ها لباس نظامی بر تن داشتند، روز سه‌شنبه توانستند به بخش‌هایی از دیوار پشتی سفارت حمله کنند که خسارت‌هایی در پی داشت.

حمله به سفارت آمریکا در بغداد از سوی هواداران شبه نظامیان عراقی مورد حمایت ایران پس از حمله دفاعی آمریکا به مواضع گروه «کتائب حزب الله» گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران در روز یکشنبه صورت گرفت. آمریکا در واکنش به حملات به نیروهای ائتلاف و کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی، روز یکشنبه به پنج موضع گروه‌های مورد حمایت ایران در سوریه و عراق حمله کرد.

پس از حمله شبه نظامیان عراقی مورد حمایت ایران به سفارت آمریکا ، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در پیامی گفت ما قدرتمندانه به کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی در عراق پاسخ داده و خواهیم داد و به حکومت ایران هشدار داد مسئول هرگونه حمله به سفارت آمریکا در عراق خواهد بود.

کتائب حزب‌الله روابط تنگاتنگی با نیروی قدس ایران دارد و بارها کمک‌های تسلیحاتی مرگبار و پشتیبانی‌های دیگری از ایران دریافت کرده و از آن برای حمله به نیروهای ائتلاف عزم راسخ استفاده کرده است.​

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG