لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۹

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: ایران را مسئول حمله به تاسیسات آمریکا در عراق می‌دانیم


سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد که آمریکا، رژیم جمهوری اسلامی ایران را مسئول حملات به تاسیسات ایالات متحده در عراق می داند.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری خود، در پاسخ به این سئوال که آیا وزارت خارجه این کشور گزارش هایی را تایید می کند که می گویند دولت عراق مسئول حملات شبه نظامیان شیعه به تاسیسات آمریکا است؟، گفت: آمریکا رژیم ایران را مسئول این حملات می داند.

وی گفت: «ما رژیم ایران را مسئول حمله به مراکزمان می‌دانیم. همان طور که وزیر خارجه نیز هفته پیش گفت، راکت های کاتوشا به مراکز ما در بصره و همین طور به سفارتمان در بغداد شلیک شده است»

خانم ناوئرت همچنین گفت، ایران همچنان عامل بی‌ثبات کننده در منطقه است و به حمله به دولتها و افراد از طریق شبه‌نظامیان مورد حمایتش ادامه می‌دهد و هر آمریکایی که جانش را بر اثر این حملات از دست بدهد، دولت امریکا ایران را مسئول خواهد دانست.

اظهارات خانم ناوئرت همزمان با موضع گیری نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل شد. خانم هیلی همزمان با تشکیل جلسه ای درباره اسرائیل، ضمن انتقاد از اعضای شورای امنیت گفت که این شورا به جای اسرائیل باید به پرونده ایران بپردازد که از عراق تا سوریه و یمن، در بی ثباتی ها نقش دارد.

موضع آمریکا درباره نقش ایران در عراق

ایالات متحده بارها به نقش و دخالت ایران در امور عراق معترض بوده است. دولت ترامپ می گوید ایران با حمایت از گروه های تروریستی سعی در بی ثباتی در منطقه خاورمیانه دارد.

چهار ماه است که انتخابات پارلمانی در عراق برگزار شده اما هنوز دولت این کشور تشکیل نشده است. قاسم سلیمانی بارها به عراق سفر کرد تا بتواند بین گروه های شیعه در این کشور اتحاد ایجاد کند.

در هفته های اخیر حامیان مقتدا صدر علیه نفوذ ایران در برخی شهرها از جمله بصره تجمع کرده و به کنسولگری ایران حمله کردند.

در پی ناآرامی های اخیر و حمله به برخی نقاط در بغداد و بصره، واشنگتن روز سه شنبه هفته گذشته، ضمن انتقاد از ایران و نیروهای وابسته به آن در عراق، تهران را مسئول هر حمله احتمالی نیروهای نیابتی اش در عراق علیه منافع آمریکا دانست و هشدار داد ایالات متحده فورا و قاطعانه به آن واکنش نشان خواهد داد.

سخنگوی کاخ سفید با بیان این که «در چند روز گذشته شاهد حملات مرگ آفرینی در عراق از جمله به کنسولگری ایالات متحده در بصره و سفارت آمریکا در بغداد بوده‌ایم»، گفت: «ایران اقدامی برای توقف این حملات عوامل نیابتی اش در عراق، که از آنها حمایت مالی، آموزشی و تسلیحاتی می‌کند، انجام نداده است.»

برای نخستین بار پس از چند سال، روز جمعه گذشته سه گلوله خمپاره در «منطقه سبز» بغداد – منطقه به شدت محافظت شده در پایتخت عراق که مراکز دولتی و بسیاری از سفارتخانه‌ها از جمله سفارت ایالات متحده در آن واقع شده است – فرود آمد، که البته به گفته مقام‌های عراقی تلفات جانی و خسارت مالی به بار نیاورد.

همزمان سه سناتور آمریکایی طرحی را به نام «قانون تحریم نائب‌های تروریستی ایران» ارایه داده اند که عملا بازوهای تروریستی جمهوری اسلامی را در عراق هدف گرفته است.

بر اساس گزارش رویترز، در این طرح در صورت تصویب، دولت آمریکا موظف است تا لیستی از گروه‌های مسلح در عراق که از سوی ایران حمایت تسلیحاتی و نظامی می‌شوند، تهیه کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده، که از ابتدا مخالف توافق اتمی ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی و ایران بود، با این استدلال که تهران با ادامه برنامه موشکی و اقدامات بدخواهانه اش در خاورمیانه روح برجام را نقض می‌کند، هشتم ماه مه از آن خارج شد.

دولت پرزیدنت ترامپ بارها اعلام کرده است که واشنگتن به دنبال تغییر رژیم در تهران نیست و هدف تغییر رفتار حکومت ایران است و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز پس از اعلام خروج کاخ سفید از برجام، شروط ۱۲ گانه برای رسیدن به توافق جدید با تهران را اعلام کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG