لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۲

طرح جدید در کنگره آمریکا برای تحریم «بازوهای تروریستی» ایران در عراق


دستکم سه سناتور آمریکایی طرحی را برای ارايه در کنگره آمریکا آماده می‌کنند که خواستار تحریم جدید جمهوری اسلامی برای جلوگیری از «نفوذ فزاینده ایران» در عراق است.

سناتورهای جمهوریخواه شامل «تد کروز» از تگزاس ، «مارکو روبیو» از فلوریدا و «دیوید پردو» از جورجیا می گویند نگران سوءقصد شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران به اماکن دیپلماتیک آمریکا در عراق هستند.

خبرگزاری «رویترز» با اعلام این خبر نوشت، متن طرح تدوین شده را به‌دست آورده است.

طرح این سه سناتور تنها یک روز بعد از هشدار کاخ سفید به تهران است.

در پی ناآرامی های اخیر و حمله به برخی نقاط در بغداد و بصره، واشنگتن روز سه شنبه ضمن انتقاد از ایران و نیروهای وابسته به آن در عراق، تهران را مسئول هر حمله احتمالی نیروهای نیابتی اش در عراق علیه منافع آمریکا دانست و هشدار داد ایالات متحده فورا و قاطعانه به آن واکنش نشان خواهد داد.

سخنگوی کاخ سفید با بیان این که، «در چند روز گذشته شاهد حملات مرگ آفرینی در عراق از جمله به کنسولگری ایالات متحده در بصره و سفارت آمریکا در بغداد بوده‌ایم»، گفت: «ایران اقدامی برای توقف این حملات عوامل نیابتی اش در عراق، که از آنها حمایت مالی، آموزشی و تسلیحاتی می‌کند، انجام نداده است.»

سارا سندرز در ادامه بیانیه‌ای که در وبسایت کاخ سفید منتشر کرد، نوشت: «ایالات متحده، رژیم تهران را مسئول هر گونه حمله‌ای خواهد دانست که به آسیب دیدن کارکنان ما یا مراکز دولت آمریکا منجر شود. آمریکا برای حفاظت از جان آمریکایی‌ها پاسخ فوری و قاطع خواهد داد.»

برای نخستین بار پس از چند سال، روز جمعه سه گلوله خمپاره در «منطقه سبز» بغداد – منطقه به شدت محافظت شده در پایتخت عراق که مراکز دولتی و بسیاری از سفارتخانه‌ها از جمله سفارت ایالات متحده در آن واقع شده است – فرود آمد، که البته به گفته مقام‌های عراقی تلفات جانی و خسارت مالی به بار نیاورد.

تحریم بازوهای تروریستی ایران

جزئیات زیادی از طرح سه سناتور آمریکایی برای تحریم جدید ایران منتشر نشده است. هنوز مشخص نیست چه زمانی این طرح در کمیته های کنگره آمریکا بررسی می شود. هر طرحی بعد از بررسی در کمیته باید به تصویب مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برسد و در نهایت با امضای رئیس جمهوری به قانون تبدیل شود.

رویترز در گزارش خود نوشت، «قانون تحریم نائب‌های تروریستی ایران» عملا بازوهای تروریستی جمهوری اسلامی را در عراق هدف گرفته است.

یکی مشاوران سنای آمریکا به رویترز گفت که سناتورهای جمهوریخواه به خاطر نگرانی از احتمال سوء قصد شبه‌نظامیان عراقی تحت حمایت ایران به اماکن دیپلماتیک آمریکا در این کشور در حال تدوین طرحی برای اعمال تحریم در این رابطه هستند.

بر اساس گزارش رویترز، در این طرح در صورت تصویب، دولت آمریکا موظف است تا لیستی از گروه‌های مسلح در عراق که از سوی ایران حمایت تسلیحاتی و نظامی می‌شوند، تهیه کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG